Čez teden dni bo znano, ali Sloveniji grozi splošna stavka v energetiki. Do ponedeljka imajo pristojno ministrstvo za infrastrukturo, odhajajoča vlada in SDH namreč čas, da odgovorijo na zahteve Sindikata energetike Slovenije, če te ne bodo izpolnjene, pa bo predsedstvo sindikata začelo priprave na splošno stavko.

V sindikatu ne razkrivajo, kakšne so njihove zahteve, so pa te menda pospremili tudi s predlogi za izboljšavo. Kot izhaja iz njihovih pojasnil, jih med drugim motijo neodzivnost pri reševanju težav, nejasna usoda zaposlenih v energetskih družbah, neurejeni odnosi v delu energetike, enostranske odločitve in neodzivnost na socialni dialog. Naj ob tem omenimo, da je povprečna bruto plača v oskrbi z električno energijo aprila letos po podatkih statističnega urada znašala več kot 2200 evrov, v proizvodnji električne energije pa več kot 2400 evrov (povprečna bruto plačo v državi znaša 1531 evrov).

Preprečitev dobave s fizično silo

To presega tudi aprilska povprečna bruto plača v rudarstvu, ki je znašala več kot 2000 evrov. Prav razmere v velenjskem rudniku, kjer zaposleni stavkajo deveti dan, so sindikat energetike spodbudile k zaostrovanju. V Premogovniku Velenje, ki je močno zadolžen in že dlje časa v likvidnostnih težavah, zaposleni stavko medtem zaostrujejo. Uspelo jim je zbrati več kot 1250 podpisov, kolikor jih potrebujejo, da Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) dobavo premoga zmanjšajo za 75 odstotkov.

Kot so pojasnili, bodo dobavo premoga preprečili s fizično silo, in sicer se bodo postavili pred trak, na katerega nalagajo lignit, in na ta način preprečili, da bi ta potoval naprej do TEŠ. Ob tem ni bilo mogoče spregledati stiske prvega moža premogovnika Ivana Pohorca, ki je dejal, da se to preprosto ne sme zgoditi, saj je TEŠ lignit že plačal in s tem tudi zagotovil dovolj denarja za izplačilo majskih plač.

Stavkajoči zavrnili upravo

Stavkajoči v Velenju pričakujejo, da se bo vodstvo uklonilo njihovim zahtevam. Če danes do 14. ure še vedno ne bo jasno, ali so našli skupni jezik pri ceni premoga za TEŠ, ki se mora v skladu z njihovimi zahtevami zvišati z 2,25 evra za gigadžul, ter vseh drugih točkah, bo šest članov pogajalske skupine stavko nadaljevalo v jami. Predlog uprave premogovnika, da se stavka prekine in uvede trimesečni moratorij, v katerem bi uredili vprašanja glede cene premoga in likvidnosti družbe, so stavkajoči odločno zavrnili.

»Tudi v času stavke skrbimo za minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi in premoženja, hkrati pa tudi zagotavljamo redni nadzor v skladu s pravilnikom,« medtem miri vodstvo premogovnika, kjer dodajajo, da zahteve po zvišanju cene premoga ne zadevajo zgolj njih in TEŠ, ampak tudi HSE kot podpisnika tripartitne pogodbe o nakupu premoga, zakupu moči in nakupu električne energije.