V zdravstvu z novim letom uvajajo belo napotnico, ki bo poenostavila pot med samoplačniškimi ambulantami in javnim zdravstvom. Rešitev je za ljudi, ki se odločajo za samoplačništvo, bolj praktična od dosedanje zahteve, da se k osebnemu zdravniku vrnejo po napotnico. A bela napotnica hkrati še tesneje prepleta zasebno in javno. Korak med njima bo krajši, bolnik, ki si lahko privošči samoplačniške storitve, pa v nekoliko boljšem položaju v primerjavi s tistim, ki si jih ne more.

Varovalka manj

Do zdaj se je moral bolnik z napotnico osebnega zdravnika, ki je zaradi bistveno krajšega čakanja pregled raje opravil samoplačniško, vrniti po napotnico za zdravljenje ali diagnostiko v javnem sistemu. Po novem to ne bo več potrebno. Tudi bolniki, ki osebnega zdravnika, zobozdravnika ali ginekologa nimajo v javni zdravstveni mreži (v zdravstvenem domu ali pri koncesionarju), bodo imeli z belo napotnico enak dostop do specialističnih storitev v javni mreži kot bolniki z običajno zeleno napotnico.

Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Samo Fakin je pojasnil, da z belo napotnico izpolnjujejo zahteve ustavnega sodišča. Slednje je leta 1998 izdalo odločbo, po kateri lahko samoplačnik do zdravstvenih storitev v javnem sistemu dostopa pod enakimi pogoji, kot veljajo za bolnike na podlagi napotnice iz javnega zdravstva. Fakin se strinja, da bi se lahko tveganje neupravičene prednosti samoplačnikov pri čakalnih vrstah z belo napotnico povečalo, a so ob zahtevi ustavnega sodišča uvajanje bele napotnice ocenili kot najprimernejšo možnost. Fakin, ki vnovič kandidira za generalnega direktorja (rok za prijave se je iztekel včeraj), je poudaril, da bo treba težave reševati z drugega konca. Po njegovem bo ključno krajšanje čakalnih dob na prve preglede, ki bolnike danes silijo v samoplačniške obvode. Prihodnje leto nameravajo tako financirati 28 dodatnih specialističnih ambulant.

A za zdaj lahko bela napotnica razlike v dostopu kvečjemu poglobi, kažejo zadnji podatki o čakalnih dobah. 1. novembra je na prvi pregled v specialistični ambulanti po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje predolgo čakalo kar 8694 pacientov, kar je 31 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Ti bolniki bodo do pregleda, ki bo omogočil zdravljenje v javnem sistemu, že tako in tako prišli pozneje od samoplačnikov, s tem pa bodo pozneje uvrščeni tudi na čakalne sezname.

Poleg tega je napotnica osebnega zdravnika, po katero so se morali odpraviti tudi samoplačniki, doslej veljala za nekakšno varovalko pred neupravičenim preskakovanjem vrst in ne zgolj za formalnost. Uvrščanje na čakalne sezname neposredno iz samoplačniških ambulant so leta 2011 kot preskakovanje vrst označili tudi na ministrstvu za zdravje. Po inšpekcijskih nadzorih so bolnišnice takrat opozarjali, da takšna praksa ni le formalno, ampak tudi vsebinsko nesprejemljiva. Da je ravno nadaljevanje zdravljenja po pregledu v zasebni ambulanti kritična točka, kjer prihaja do preskakovanja čakalnih vrst, so lani ugotovili v protikorupcijski komisiji in na računskem sodišču. Ker se je tudi vlada Mira Cerarja v koalicijski pogodbi zavezala k jasnejši meji med zasebnim in javnim zdravstvom, je brisanje ločnic namesto dodatnih varovalk še težje razumljivo.

Praktični plusi, vsebinski pomisleki

Murskosoboški zastopnik pacientovih pravic Martin Raj ugotavlja, da bo bela napotnica res poenostavila poti za samoplačniške bolnike, a problema neprimernih prepletov med javnim in zasebnim ne rešuje in zmanjšuje. »Boljše bi bilo, da bi uvajali strogo ločnico med javnim in zasebnim. Tako zdravniki kot pacienti bi se tako lahko odločili za eno ali drugo pot,« je poudaril. Opozoril je, da se pacienti za samoplačniške ambulante večinoma odločajo prav zato, ker na preglede v javnem sistemu čakajo daleč predolgo: »Stanje se za zdaj še poslabšuje.«

Spremembi pa so naklonjeni v zdravniški zbornici, kjer poudarjajo, da bo bela napotnica bolnikom prihranila čas in pot, hkrati pa bo razbremenila osebne zdravnike. V zbornici ugotavljajo tudi, da bo režim pri vpisu v čakalno vrsto za bolnike z zeleno in belo napotnico enak. »Pacient bo imel z belo napotnico enake pravice pri javnem izvajalcu,« je poudaril predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri zdravniški zbornici Mihael Demšar, ki vidi v spremembi korak v pravo smer.