Imenovanje parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je v vodo padlo že večkrat, saj je večina strank nasprotovala imenovanju Janše med njene člane.

SDS je pri članstvu predsednika v komisiji vztrajala tudi po tistem, ko mu je poslanski mandat po sklepu DZ prenehal. Zdaj, ko je je ustavno sodišče Janši vsaj začasno vrnilo poslanski mandat, pa je zagata za DZ verjetno še večja.

Niti ene zakonske ali poslovniške določbe ni, ki bi Janši omejevala, da bi bil član te komisije, je danes ponovil poslanec SDS Marko Pogačnik. Zato od DZ pričakuje, da bodo njihov predlog potrdili. "Gre za direktno kršitev človekovih pravic, če se nekdo zavzame za to, da nekoga ne spusti zraven," je dejal Pogačnik in dodal, da bi se morali določeni poslanci "vsaj po klofuti ustavnega sodišča malo zamisliti".

Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer je danes zatrdila, da se koalicija o tem še ni pogovarjala. Prav tako niso še dobili nobene informacije s strani predsednika DZ Milana Brgleza, ki bi se navezovala na to vprašanje.

Jih bodo potrjevali posamično in ne v paketu?

Predsednik DZ je sicer minuli teden poudaril, da bo o tem vprašanju odločil DZ. Sicer pa je v DZ vse glasnejši tudi predlog, da bi člane omenjene komisije potrjevali posamično in ne v paketu. V to smer je šel tudi predlog ZaAB za spremembo zakona, ki to ureja, vendar ga koalicija ni podprla.

Posamično glasovanje o članih predlagajo tudi v NSi in ZL. Če je to mogoče, pa bi se s tem strinjali tudi v SD, saj bi potem na tak način lahko ustanovili komisijo, ki je zelo potrebna, je danes dejal vodja poslancev SD Matjaž Han.

Nasprotno kot Kustec Lipicerjeva je povedal, da so v koaliciji danes razpravljali o tem vprašanju. Ob tem je Han napovedal, da SD ne bo spremenila stališča in bo glasovala proti temu, da bi Janša lahko bil član komisije.

DeSUS stališča ne spreminja

Tudi DeSUS svojega stališča ne spreminja in ocenjuje, da Janša ne sodi med člane komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.

Vodja poslancev ZL Luka Mesec je napoved SDS označil za provokacijo. Odločitev ustavnega sodišča, ki je Janši začasno vrnilo mandat, je treba po njegovem mnenju spoštovati, a se je po ocenah Mesca pokazalo, da to sodišče ni neodvisen arbiter, pač pa je vpeto v politična razmerja.

V ZL pozivajo, da nehajo "z norostmi" in sprejmejo to, kar zakon dopušča, to je, da o vsakem članu komisije posebej odločajo. Kot je dejal mesec, gre namreč za gentlemenski dogovor med strankami.

Vodja poslancev NSi Matej Tonin opozarja, da je to edina komisija, ki zahteva uravnoteženost med koalicijo in opozicijo. "Mehanizmov pri delovanju komisije je celo vrsto, zato gre pri njenem oblikovanju za političen spopad," je dejal Tonin in dodal, da zakon ne navaja, da je treba o komisiji odločiti v paketu.

NSi bo ustanovitev komisije podprla

"Če si vsi poslanci želijo nadzora nad varnostnimi in obveščevalnimi službami, je prav, da dosežemo dogovor, kako naj do tega pride," je poudaril Tonin in apeliral na SMC in SDS. NSi bo ustanovitev komisije podprla.

Za vodjo poslancev ZaAB Janija Möderndorferja napoved SDS ni presenečenje. Kot je dejal, je na to že opozarjal, ko je ZaAB vložila zakon, s katerim bi spremenili to anomalijo. Möderndorfer ocenjuje, da predlog za ustanovitev komisije spet ne bo sprejet.

Ne glede na odločitev ustavnega sodišča poudarja, da se nikoli se ne bo strinjal s tem, da je zapornik v parlamentu in član te komisije. "Tudi če bo sodišče to odločilo. Potem smo nora država," je dejal.