Kot je poudaril Janša, današnja predstavitev tudi ni namenjena predstavitvi ocene stanja v Sloveniji, ki jo je sprejel strokovni svet SDS. "Saj je tudi to pomembno, ampak manj pomembno od alternativnega vladnega programa" z naslovom Za gospodarsko rast, pravičnost in nova delovna mesta, je dodal.

»Edino, kar želimo povedati v zvezi s sedanjim stanjem, je, da imamo od maja lani prvič v zgodovini samostojnosti Slovenije vlado, ki ima v rokah vse inštrumente za spopad s krizo,« je povedal Janša in ocenil, da »sami lahko ugotovite, koliko se ti inštrumenti dejansko uporabljajo«.

Tudi s podporo vseh poslancev SDS je DZ namreč lani v ustavo vnesel fiskalno pravilo. Ustavni zakon ima po njegovih besedah tudi drugi razdelek, ki nalaga vladi odgovornost za takojšen pričetek uravnoteženja vseh proračunov oz. javnih blagajn.

Nov instrument, ki ga prejšnja vlada ni imela

Po drugi strani pa je isti mesec DZ sprejel tudi spremembo ustave, ki preprečuje referendumsko blokado ukrepov fiskalne narave, ki so nujno potrebni za spopad s krizo. Tega inštrumenta nobena vlada ni imela, je dodal. »Spomnite se samo blokad, ki smo jih bili deležni leta 2012 z ogrožanjem praktično vseh protikriznih ukrepov, ki jih je takratna vlada sprejemala,« je poudaril Janša. Od maja lani pa te nevarnosti po njegovi oceni ni več.

Program temelji na gospodarski rasti

Alternativni vladni program SDS po Janševih besedah temelji na gospodarski rasti, pravičnosti in novih delovnih mestih v gospodarstvu. Izhaja iz dejstva, da je lahko trajna blaginja utemeljena le na gospodarski rasti, ter iz dejstva, da je najboljša socialna politika politika ustvarjanja novih delovnih mest v gospodarstvu. Poleg tega, tako Janša, izhajajo tudi iz prepričanja, da je pravičnost ena osnovnih vrednot za normalno sobivanje v človeški skupnosti.

»Za nastajanje novih delovnih mest je treba ohranjati, ustvarjati in promovirati okolje, v katerem je dobro delo nagrajeno, kjer se dobro nagrajuje, slabo pa zavrača, okolje, v katerem se samoiniciativnost, inovativnost in dobro gospodarjenje splačata,« je med drugim povedal Janša.

Kot je še pojasnil, omenjeni program temelji na političnem programu, ki so ga sprejeli na zadnjem kongresu SDS, na akcijskem programu Evropske ljudske stranke (EPP), sprejetem na zadnjem kongresu v Dublinu, ter na oceni stanja v Sloveniji, ki jo je na nekaj zadnjih sejah sprejemal strokovni svet SDS.