Nekateri naši viri menijo, da zmagovalec nedavnih državnozborskih volitev Miro Cerar stranke odhajajoče premierke Alenke Bratušek ZaAB ne bo povabil v vlado. Razlogov za to naj bi bilo več – poleg samokandidature Bratuškove za evropsko komisarko tudi stare zamere iz obdobja nekoč mogočne LDS, katere bivši člani zdaj prevladujejo v SMC in ZaAB.

Začenja se delitev plena

»Ne zdi se nam korektno, da je za SMC problem samo naša stranka, saj je pri seznamu komisarskih kandidatov sodelovala vsa koalicija,« je včeraj potarnala predsednica vlade v odstopu Alenka Bratušek in bila veliko bolj kot doslej kritična tudi do predlagane vsebine koalicijske pogodbe. Podvomila je namreč, da bo za vse obljube iz tega dokumenta sploh dovolj denarja, in bila kritična tudi do namere SMC, da urad za mladino preoblikuje v urad za medgeneracijsko sodelovanje, v katerem bi se mladi po njeni oceni izgubili.

Ta teden bo tudi v znamenju delitve plena oziroma ministrskih mest. Cerarjeva ekipa se je – po naših informacijah samovoljno, ne da bi se o tem posvetovala s tistimi, ki jih vabi v koalicijo – odločila, da bo imela kar 16 ministrstev, torej tri več kot doslej. Položaj finančnega ministrstva si je vnaprej rezervirala zase, kar je v skladu z dosedanjo prakso, saj je bil finančni minister vselej desna roka predsednika oziroma predsednice vlade. Tudi ministrstvo za zdravje naj bi vodil nekdo iz SMC. Glede na to, da koalicijska pogajanja, povezana z zdravstvom, vodi nekdanja direktorica Vzajemne Milojka Kolar, nekateri na tem položaju vidijo prav njo. Tudi novo ministrstvo za okolje in prostor naj bi pripadlo Cerarjevim, med možnimi kandidati naj bi bila Andreja Jerina, donedavna državna sekretarka za okolje na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, ki pa je s tega položaja predčasno pobegnila.

DeSUS 4, SD 3 ministrstva?

DeSUS, ki je izposloval, da bo v koalicijski pogodbi med drugim zapisano, da bo vlada za regres upokojencev vsako leto namenila dodatnih 40 milijonov evrov, o vstopu v koalicijo ne pomišlja več. Njihov predsednik Karl Erjavec se bo najverjetneje zadovoljil s še enim mandatom na položaju zunanjega ministra, poleg tega upokojenska stranka pričakuje tri dodatna ministrska mesta. A je veliko vprašanje, ali ima dovolj kandidatov zanje.

Tri ministrske položaje pa naj bi Cerar včeraj obljubil Socialnim demokratom (SD), ki so imeli doslej deset poslank in poslancev, po novem pa jih imajo le šest. Če bi se zadovoljili z ministrstvi, ki so jih vodili doslej (kmetijstvo, šolstvo in delo), bi jim mandatar menda zlahka rekel ja, vendar so želje SD tokrat nekoliko drugačne. Zavedajo se, da se ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve skoraj ne bodo mogli izogniti (v tem primeru bi ministrica ostala Anja Kopač Mrak), si pa želijo na novo prevzeti ministrstvo za gospodarstvo. Če jim ga bo SMC prepustila, ga bo najverjetneje vodil dosedanji kmetijski minister Dejan Židan.

Predsedstvo SD bo stališče do sodelovanja v koaliciji Mira Cerarja zavzelo v četrtek, 28. avgusta pa bodo o tem odločali še na občnih zborih stranke po njenih območnih organizacijah. Miran Potrč, dolgoletni poslanec in eden najvplivnejših članov SD, meni, da stranka mora v vlado. »Mislim, da so dosedanji pogovori dali pozitivne rezultate in da je zato boljša odločitev, da SD sodeluje v vladi,« poudarja Potrč in dodaja, da so se volilci odločili za resne spremembe. »Izvolitev SMC je pomenila zahtevo po resni spremembi. Prepričan sem, da se Miro Cerar tega zaveda in da bo koalicija morala storiti vse, da pride do občutnih sprememb pri vodenju politike in tudi pri rezultatih.«

Potrč meni, da ZaAB še ni koalicijsko odpisana, četudi zapletov z izbiro kandidatov za evropskega komisarja vlada Alenke Bratušek po njegovem ni ustrezno reševala. »To prav gotovo vpliva na pogovore o koaliciji, je pa to le eno od vprašanj, ki ne more biti edino merodajno,« je prepričan Potrč, ki je kritičen do Nove Slovenije in njene odločitve, da se preseli v opozicijo.

NSi ni bilo do sodelovanja v vladi

»Če bi bilo mogoče doseči vsebinski dogovor tudi o sodelovanju NSi, bi bilo bolje, da bi bila koalicija širša. Toda ta stranka je vse postopke vodila tako, da je zaostrovala vprašanja, ki morajo biti vsebina koalicijske pogodbe. NSi je iz dneva v dan sprejemala odločitve, ki so kazale na to, da ne bo vstopila v vlado. In tako se je pred nekaj dnevi tudi zgodilo. Prepričan sem, da se NSi za to ni odločila izključno iz vsebinskih razlogov, ampak tudi iz političnih, predvsem zaradi svojega položaja v opoziciji nasproti SDS,« nam je dejal Potrč.