Lisec je še pojasnil, da jim zagotovilo o sredstvih na računu ne pomeni nič in da imajo takšnih zagotovil že čez glavo.

Rudarji zahtevajo izplačilo plač v celoti

Direktor RTH Bojan Jelen pa je za STA povedal, da danes žal niso uspeli pridobiti soglasja celovške banke BKS o deblokadi računa, pogovori z banko pa se bodo nadaljevali v ponedeljek. Ocenjuje tudi, da rudarji s stavko ne bodo pridobili prav nič, in dodaja, da so se danes s stavkovnim odborom nekajkrat pogajali, vendar odbor noče prisluhniti argumentom uprave.

Osnovna zahteva rudarjev, ki so minuli ponedeljek izvedli osemurno opozorilno stavko, je izplačilo januarskih plač v celoti.

Družba je prejšnji teden sicer rudarjem izplačala akontacije januarskih plač v višini skoraj 790 evrov bruto. V celoti so izplačali tudi stroške, povezane z delom, torej prevoz in prehrano. V ta namen je rudnik zagotovil okoli 370.000 evrov, za izplačilo celotnih januarskih plač pa potrebujejo še okoli 300.000 evrov.

Sredstva za odpravnine 135 presežnim delavcem

Rudarji RTH poleg januarskih plač zahtevajo zagotovitev sredstev za odpravnine 135 presežnim delavcem in premije za prezaposlitve oz. samozaposlitve presežnih delavcev. Zahtevajo tudi, da se preveri možnosti prezaposlitve zaposlenih v RTH v okviru podjetij v lasti države, da se lastnik dokončno opredeli o nadaljnjem delovanju rudnika ter da se preveri možnosti upokojevanja po rednih in izrednih pogojih zakona o upokojevanju.

Rudarji RTH so brez januarskih plač, ker je banka BKS iz Celovca zaradi skoraj treh milijonov evrov dolga rudniku zablokirala račun.

Velenjski rudarji zamrznili stavko

Velenjski rudarji pa so stavko zamrznili. Predsednik stavkovnega odbora je dejal, da želijo Pohorcu, ki ga je nadzorni svet rudnika za začasnega predsednika uprave imenoval v četrtek, dati nekaj časa za priprave za nadaljevanje pogajanj. Izrazil je upanje, da bodo med pogajanji prišli do ustreznih rešitev.

V ponedeljek pa so velenjski knapi izvedli dvourno opozorilno stavko, v njej pa je sodelovalo več kot 800 zaposlenih. Od uprave Premogovnika Velenje in generalnega direktorja Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaža Košoroka stavkajoči zahtevajo ureditev razmer v skupini HSE, da bo možno normalno poslovanje skupine Premogovnik Velenje v skupini HSE. Velenjski premogovnik naj bi HSE dolgoval že več kot 15 milijonov evrov.

Od uprave premogovnika zahtevajo tudi izplačilo lanskega regresa v višini, ki jo določa kolektivna pogodba. Rudarji, ki so lani zaradi slabega tekočega poslovanja in likvidnostnih težav premogovnika ostali brez izplačanih božičnic in nagrad za delovno uspešnost, so prejeli le regres v višini minimalne plače, kar pomeni 783 evrov bruto.

Trenutna cena premoga ni prava

»Uprava premogovnika mora v dogovoru z vodstvom HSE zagotoviti, da bodo v ceni premoga za Termoelektrarno Šoštanj zajeti vsi stroški, ki nastanejo pri ali zaradi izkopa premoga. Trenutna cena ni prava, saj ustvarjamo izgubo. Od skupine HSE zahtevamo spoštovanje podpisanih pogodb in zavez do skupine Premogovnik Velenje. Zahtevamo tudi, da se v skupini HSE uskladijo in s tem zagotovijo enotna dodatna izplačila tudi za leto 2013, kot so regres, božičnica, stimulacije, nagrade za doseganje proizvodnje ter delovne uspešnosti,« navajajo rudarji.

Prav tako pričakujejo poenotenje plačnih razmerij v skupini glede na izobrazbo in pogoje dela ter poplačilo zaostalih terjatev družbam skupine Premogovnik Velenje s strani družb v sistemu HSE. Povprečna plača v HSE je namreč 4000 evrov, Premogovnik Velenje pa je po višini plač na zadnjem mestu v skupini.