Da bi bila zmeda glede imenovanja generalne direktorice Radiotelevizije Slovenija Nataše Pirc Musar oziroma glede zadnjih ravnanj programskega sveta pod (začasnim) vodstvom Mitje Štularja popolna, je včeraj poskrbela parlamentarna mandatno-volilna komisija (MVK).

Komisija je namreč ugotovila, da poleg Matjaža Steržeta pogojev za članstvo v svetu ne izpolnjuje niti Miha Klun, ki je bil na to mesto imenovan na predlog SDS. Klun, sicer član izvršilnega odbora SDS v Ribnici in tamkajšnjega občinskega sveta, je bil po mnenju MVK v obdobju petih let član organa politične stranke na državni ravni (strokovni svet SDS) in kot član državne volilne komisije tudi funkcionar, kar zakon o RTVS prepoveduje. Tako Steržetu kot Klunu bo mandat v programskem svetu RTVS prenehal, ko se bo z ugotovitvami seznanil DZ.

Člani MVK včeraj o predlogu poslanske skupine SDS, da se Steržetovo imenovanje odpravi, kar naj bi pomenilo, da bi se lahko volitve za generalnega direktorja RTVS ponovile, niso glasovali. Zakonodajno-pravna služba DZ je namreč predlog SDS preučila in ugotovila, da DZ ne more odpraviti imenovanja, »ker sprejem pravnega akta s takšnim pravnim učinkom ni v njegovi pristojnosti«. »Če državni zbor ugotovi, da niso izpolnjeni pogoji za opravljanje funkcije, funkcionarju preneha mandat, z učinkom za naprej. Pravni učinek pridobitve in izgube mandata nastopi z dnem odločitve DZ in velja od tega dne dalje,« so poudarili v zakonodajno-pravni službi DZ.

Kot je znano, je svet v sredo sprejel obnovo postopka imenovanja generalnega direktorja javnega zavoda. »Svet bo glasovanje o kandidatih izvedel po prejemu obvestila DZ, vendar najkasneje do 24. maja,« so še odločili svetniki. Ker je pri oblikovanju sklepa aktivno sodeloval svetnik Ciril Baškovič, smo ga zaprosili za mnenje o posledicah včerajšnjih ugotovitev MVK. »Če bo DZ razrešil oba člana, bo naš sklep irelevanten. To pomeni, da je nova generalna direktorica Nataša Pirc Musar,« je pojasnil Baškovič, ki je zaposlen na ministrstvu za kulturo. Nekateri drugi naši sogovorniki pa ponovitve volitev ne izključujejo. Dodajmo, da bo Pirc-Musarjeva ne glede na odločitev MVK sprožila upravni spor, predsednik republike Borut Pahor pa je včeraj na njeno željo zaprosil DZ, da začasno odloži postopek predčasne razrešitve informacijske pooblaščenke.

Sicer pa smo včeraj le prejeli enega od odgovorov, ki smo jih zaprosili tako od vodstva RTVS kot od sveta. S sveta so nam sporočili, da je izdelava pravnega mnenja pri Inštitutu za javno upravo, za katerega je zaprosil Štular, javni zavod stala 4500 evrov brez DDV. Na odgovore s Kolodvorske, ali je bilo v tem obdobju naročeno pravno mnenje tudi pri odvetniški družbi Ošabnik, Klofutar in partnerji ter koliko je to morebitno naročilo stalo RTVS, še čakamo.