Dolenjska Regijska civilna iniciativa (RCI) za reševanje romske problematike je na vrhovno državno tožilstvo podala kazensko ovadbo zaradi suma, da je vlada pri uvajanju nepremičninskega davka izrabila uradni položaj. Ob tem jo obtožuje še nevestnega dela in hujše kršitve pravic drugih.

Žugajo s protestom

Kot pojasnjuje predsednik RCI Silvo Mesojedec, že več let opozarjajo na krivice, s katerimi se soočajo lastniki zemljišč, ki so jih zasedli Romi. Po njegovih besedah so pristojne na problematiko pravočasno opozarjali tudi pred uvajanjem nepremičninskega davka, a posluha ni bilo, sodu pa so zdaj izbili dno informativni izračuni. »Pripeljalo je do takega absurda, da so obdavčili lastnike zemljišč, do katerih ti ne morejo in na katerih so romske črne gradnje.«

Težave bi lahko rešili že zdavnaj, če bi se država in vlada lotili romskega vprašanja resno, še meni Mesojedec in napoveduje, da bodo stopnjevali javni pritisk. Tako se v RCI dogovarjajo o javnem protestu, ki bi ga zoper nepremičninski davek pripravili v Ljubljani. Želijo se povezati tudi s kmeti in podjetniki, zato odločitve, kdaj bi shod lahko pripravili, še niso sprejeli.

Vlada bo urejala komunalno infrastrukturo

Pravno in socialno negotov položaj romskih naselij se je sicer v zadnjem času najbolj zaostril v občini Škocjan, v Dobruški vasi, zato namerava prihodnji teden vlada tam poseči v pristojnosti občine in za Rome urediti osnovno komunalno infrastrukturo. »Sklep vlade za Dobruško vas je že v medresorskem usklajevanju,« je za Dnevnik povedala državna sekretarka v kabinetu predsednice vlade Tamara Vonta. »Ker bo to prvi tovrstni primer posega države pri urejanju romskih naselij, pričakujem, da se bo kaj tudi zatikalo,« je bila iskrena.

V kabinetu predsednice vlade, ki sodeluje z uradom za narodnosti, zatrjujejo, da so v občini Škocjan izčrpali vse možnosti za dialog, a da se občina na njihove pozive in predloge ne odziva. Župan občine Škocjan Jože Kapler pravi, da z aktualnimi vladnimi načrti še ni seznanjen. Včeraj se je v naselju sestal z nekaterimi Romi in jih obvestil, da bosta pri njih kmalu postavljena zabojnika, v katerih bo socialna služba v sodelovanju s policijo izvajala socialne delavnice in projekte za romske otroke. Oba kontejnerja bosta imela električni in vodovodni priključek. Romska aktivistka Lili Grm pa nas je ob tem opozorila, da naselje prej kot v zabojnikih potrebuje ureditev vode in elektrike v domovih, saj otroci v teh »kontejnerjih« vendarle ne bodo živeli. Ponovila je še, da naselju hkrati grozi rušenje, saj občina na tem območju načrtuje gradnjo poslovne cone. Kapler, ki načrte za rušenje zanika, pa nas je spomnil, da v naselju že stoji vodovodni priključek, na katerega bi se lahko priključile vse romske hiše. A poznavalci tamkajšnjih razmer pravijo, da en priključek za dvajset hiš in barak ni dovolj, saj urbanistična struktura naselja in socialne razmere med Romi ne omogočajo razpeljevanja vodov do posameznih stavb. Kako natančno nameravajo v kabinetu predsednice vlade urediti razmere v naselju, včeraj še ni bilo mogoče izvedeti, saj gradivo še ni javno.