"Treba je raziskovati tako predstave o staranju, kot tudi tisto, kar se dejansko dogaja s staranjem v družbi, kar raziskava tudi podaja," je dejal nekdanji minister za delo Vlado Dimovski. Raziskava po njegovih besedah prinaša uporabne podatke tudi za vodenje politik, ki zadevajo starejše. To ni le pokojninski sistem, ampak vrsta politik od izobraževalne do zdravstvene, je opozoril.

"Dobri dve tretjini vprašanih je dejalo, da so zadovoljni s svojim življenjem, nezadovoljnih pa je približno tri odstotke," je na predstavitvi raziskave, ki je zajela starejše od 50 let in jo je inštitut izdal v obsežni publikaciji Staranje v Sloveniji, dejala Mateja Zabukovec.

Več kot 90 odstotkov vprašanih pa je pripravljenih nuditi in tudi prejeti medsosedsko pomoč. Tovrstna pomoč je v Sloveniji zelo živa tako v ruralnem kot nekoliko manj tudi v mestnem okolju, je povedala direktorica inštituta Ksenija Ramovš. "Tu smo Slovenci dobri ne le v evropskem, ampak tudi v svetovnem merilu," je poudarila.

Ekonomistka Ksenija Saražin Klemenčič je povedala, da je za 33 odstotkov vseh upokojenih vprašanih upokojitev pomenila "rešitev iz neznosne situacije v službi".

Jože Ramovš z inštituta, ki je raziskoval hojo in druge vrste gibljivosti, pa ugotavlja, da imajo tisti, ki veliko hodijo ali se vozijo s kolesom namesto z avtomobilom, boljše rezultate tudi pri drugih vrstah gibljivosti, denimo duševni.