Tudi deset tisoč novih zaposlitev v letošnjem letu še zdaleč ni znamenje okrevanja, čeprav kaže v pravo smer. »Ko bo gospodarstvo okrevalo, bo zaposlenih še najmanj 30.000 več tistih, ki so danes na borzi ali še v šolah,« pravi Avberškova. Podobno ekonomist dr. Bogomir Kovač ocenjuje, da je za zdaj zaposlovanje bolj sektorskega značaja oziroma vezano na posamezne uspešnejše poslovne projekte.

Daleč najpomembnejši je zagotovo proizvodnja novih modelov twinga in štirisedežnega smarta, ki je letos stekla v novomeškem Revozu. Ta je zato letos v proizvodnji dodatno zaposlil okoli tisoč ljudi, povečan obseg dela pa je spodbudil tudi zaposlovanje pri neposrednih in posrednih Revozovih dobaviteljih.

Odpiranje novih delovnih mest nadaljujeta tudi obe farmacevtski podjetji. Iz Leka so sporočili, da so letos zaposlili podobno število novih sodelavcev kot lani, kar glede na njihovo letno poročilo za lansko leto pomeni nekaj manj kot 300 delavcev. Pri tem so iskali predvsem kadre s strojnim in kemijskim znanjem. Krka pa je v Sloveniji letos dodatno zaposlila 128 ljudi, največ v marketingu in prodaji ter na področju razvoja in raziskav. Nekaj je bilo tudi zaposlovanja v proizvodnji, med najpogostejšimi in najbolj iskanimi profili pa so bili farmacevti in kemiki univerzitetne in visokostrokovne ravni.

Toda vsem tem podjetjem je skupno, da so vsaj del novih sodelavcev poiskala prek agencij za zaposlovanje. V Revozu so tako našli čisto vse, poudarjajo pa, da v nadaljevanju obstaja možnost njihove prezaposlitve neposredno v Revoz. »Dokler bo stopnja negotovosti relativno velika in gospodarska rast ne bo zagrabila večine sektorjev oziroma široke palete podjetij, bodo vsi iskali razmeroma fleksibilne oblike zaposlovanja, kamor sodi tudi v veliki meri sporno zaposlovanje prek kadrovskih agencij,« pojasnjuje ekonomist dr. Bogomir Kovač.

Letos septembra je bilo po podatkih statističnega urada v primerjavi z lanskim septembrom dodatno zaposlenih 7652 oseb, samozaposlenih pa 2348. Toda več kot pet tisoč teh delovnih mest so ustvarile zaposlitvene agencije, kot so Adecco, Agencija M servis, Trenkwalder, ki delavce posojajo naprej drugim podjetjem, ocenjuje izvršna direktorica za zakonodajo in politike pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Alenka Avberšek. Kje so zaposleni ti posamezniki, javno ni znano, na GZS pa predvidevajo, da jih poleg že omenjenih najemajo predvsem podjetja v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu.

Prihodnje leto bo bolje

Ob dejavnosti proizvodnje motornih vozil, ki je letos septembra zaposlovala 1386 več delavcev kot pred enim letom, so sicer močneje zaposlovale še dejavnosti kovinskih izdelkov (978 novih delavcev), proizvodnja papirja (460) in proizvodnja izdelkov iz gume (326). Potrebe po novih delavcih so porasle tudi v storitvenih dejavnostih (v gostinstvu se je na primer dodatno zaposlilo 611 ljudi), kar Avberškova pripisuje večjemu trošenju prebivalstva in učinku prelivanja denarja izvoznega dela gospodarstva v druge sektorje. Zaposlovanje pa je poraslo tudi v dejavnostih, ki so povezane z državo. V javni upravi, izobraževanju, zdravstvu in kulturi se je skupno dodatno zaposlilo 1627 ljudi, največ na področju zdravstva in socialnega varstva (575 oseb).

Čeprav dr. Kovač ocenjuje, da bo za ustvarjanje varnejših zaposlitev za delavce potrebnih še nekaj let stabilne gospodarske rasti, da bodo podjetja spoznala, da ne gre le za kratkoročni premik na bolje, se v prihodnje leto ozira optimistično. Kajti kot pravi, zaposlovanje običajno gospodarski rasti sledi z določeno zamudo. »Ob 2,5-odstotni gospodarski rasti letos oziroma okoli 2-odstotni v prihodnjem letu lahko računamo na to, da se bo zaposlovanje začelo oživljati oziroma da brezposelnost ne bo več rasla.«