Skupina zamaskiranih protestnikov, ki so se novembra 2012 pred DZ skrivali za transparentom s simbolom neonacističnih organizacij in kasneje tudi sprožili vsesplošno divjanje po ljubljanskih ulicah in napade na policiste, počasi vendarle dobiva obrise. Preiskovalna komisija za ugotovitev in oceno delovanja ekstremističnih skupin je namreč na podlagi gradiva, ki ga je pridobila tako od policije kot od Sove, ugotovila, da so bili na omenjenem protestu navzoči tudi nekateri pomembni člani skrajno desnih skupin, ki jih je policija tedaj zaradi nasilništva tudi obravnavala. Spomnimo, da je policija zaradi takratnih dogodkov podala kazenske ovadbe zoper 33 osumljencev.

Med obravnavaniminaj bi bil tudi Đani

Čeprav je policija tedaj ugotavljala, da je šlo »za bolj ali manj spontano organiziranost skupin nasilnežev«, naj bi bili v izgrede po neuradnih informacijah udeleženi predvsem posamezniki, ki sestavljajo tudi skrajno desno krilo navijaške skupine Green Dragons in ki so v zadnjih letih že večkrat »udarili«. Tako naj bi policija obravnavala tudi enega ključnih (neformalnih) vodij te struje, ki je na neonacistični sceni poznan pod vzdevkom Đani. »Navijaška skupina (Green Dragons, op. p.) se med ekstremistične skupine po našem mnenju uvršča zaradi dejstva, da je v njej aktivnih veliko članov drugih ekstremističnih skupin, poleg tega pa ti to navijaško skupino izkoriščajo za novačenje svojih članov med mladostniki,« opozarjajo v preiskovalni komisiji DZ. Ob tem velja dodati, da o samem pomenu omenjenega krila navijačev ljubljanskega nogometnega kluba govori tudi eno starejših poročil slovenske podružnice Blood&Honour.

Še tretje poročilo Sove

Sicer pa je preiskovalna komisija DZ junija pridobila novo, okoli 30 strani dolgo poročilo Sove o aktivnostih ekstremističnih skupin pri nas. V Dnevniku smo že poročali, da je Sova pod vodstvom Damirja Črnčeca na zahtevo parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (KNOVS) aprila 2012 pripravila poročilo, ki je obsegalo deset strani, vendar ta dokument do parlamentarne komisije ni prispel, temveč je KNOVS šest mesecev kasneje prejel bistveno krajše, le dobre tri strani dolgo poročilo. »Tudi tokratno gradivo Sove, ki je ravno tako nastajalo pod vodstvom Damirja Črnčeca, se razlikuje od obeh omenjenih poročil. Je daljše in podrobnejše – tudi z navedbo osebnih podatkov, vključuje pa tudi slikovno gradivo,« je pojasnila predsednica komisije Maja Dimitrovski.

Komisija je nameravala na podlagi prejetih gradiv zaslišati več kot 20 prič, domnevno povezanih z ljubljanskimi protesti in ekstremističnimi skupinami, ter s tem raziskati tudi morebitno politično ozadje. Vendar so jo volitve prehitele.