»Primorska je nabirala energijo odpora v ponižanju in trpljenju. V času, ko so ognjeni zublji uničevali simbol slovenstva v Trstu – Narodni dom, ko so v Bazovici streljali tigrovce, ko je Gentile prepovedal 320 slovenskih šol, učitelje pa razgnal po svetu. In ko je Italija kapitulirala, je ta gromozanska sila udarila na površje. Nastala je Goriška fronta, v Kobaridu je bila proglašena prva slovenska republika, na Lazni na Goriškem pa je oče čedermacev France Bevk oklical priključitev Primorske matični domovini,« je zgodovinske dogodke nanizal Stanovnik in še posebej opozoril na 16. september 1943, ko je vrhovni plenum narodnoosvobodilne borbe osvobodilne fronte sprejel zgodovinski proglas o priključitvi Primorske svobodni združeni Sloveniji. S tem je bil dosežen zgodovinski stoletni cilj slovenstva o združeni Sloveniji, dobili smo temeljni kamen slovenske države, dobili smo okno v svet.

Zavezniki prepoznali prispevek partizanov

Po Stanovnikovih besedah so prispevek Titovih partizanov v boju proti nacifašizmu prepoznali tudi zavezniki. Med drugim so partizani rešili 800 letalcev, 50 pa se jih je zdravilo v partizanskih bolnišnicah, potem ko so se poškodovali bodisi pri pristajanju s padali ali bili ranjeni, ko so nanje streljali Nemci in domobranci. »Takrat se je general Dwight Einsenhower, poznejši predsednik ZDA, osebno zahvalil in zapisal, da tega, kar smo storili za njih, ne bodo mogli poplačati in da tega ne bodo nikoli pozabili. In niso pozabili. Ob 70. obletnici izkrcanja v Normandiji so na proslavo povabili tudi slovenske veterane.«

Nemčija je brezpogojno kapitulirala in sprejela vrednote zaveznikov, ki so tudi načela narodnoosvobodilnega boja, je nadaljeval Stanovnik in se na koncu vprašal, kako je pri nas? Odgovor je bil kratek. Spomnil je samo na besede velikega pesnika Danteja, ki jih je govoril Vergilu, ko sta hodila v peklu skozi deveti krog, kjer so prestajali kazen narodni izdajalci: »Ne oziraj se na njih, ampak glej in hodi naprej!«

Učna ura polpretekle zgodovine

Prisotne sta nagovorila tudi izolski župan Igor Kolenc in v imenu vsedržavnega združenja italijanskih partizanov ANPI Stanka Hrovatin. »Bila je to prava učna ura zgodovine. Mnogo tega bi morali ponovno zvedeti otroci v šolah. Žal se danes mnogi politiki trudijo, kako bi ponovno sprli slovenski narod, in to jim do neke mere uspeva. Če so bili nekateri na napačni strani, se morajo s tem sprijazniti,« je prepričan Damjan Rijavec iz partizanskega Trnovega nad Novo Gorico. Tudi Janez Deželak iz Medvod, njegov oče je za vedno ostal v Auschwitzu, je bil podobnega mnenja in bil navdušen nad izjemnim programom, kjer so imeli glavno besedo predvsem mladi. Na koncu je tudi sam kot mnogi prisotni zapel primorsko himno Vstajenje Primorske.