V soboto se je končala javna razprava o predlogu zakona o partnerski skupnosti, s katerim želijo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti »odpraviti razlikovanje, ki temelji na podlagi spolne usmerjenosti«. Kot smo že poročali, bi imela sklenjena oziroma nesklenjena partnerska skupnost dveh žensk ali dveh moških po tem zakonu enake pravne posledice, kot jih imata sklenjena zakonska zveza oziroma zunajzakonska skupnost dveh oseb različnega spola. Kot poudarjajo na ministrstvu, so kot pristojni resor dolžni odpraviti neustavno stanje, ki je bilo ugotovljeno v dveh odločbah ustavnega sodišča, oba roka za odpravo ugotovljenega neskladja pa sta že potekla.

130 pripomb s približno enako vsebino

Čeprav zakon ne posega na področje posvojitev, ki so sicer že slovenska realnost, in tudi ne na področje oploditve z biomedicinsko pomočjo, so nasprotniki ureditve, ki velja skorajda po vsej Evropi, že skočili na noge. Da je tako, dokazuje tudi statistika: na ministrstvu so do včeraj evidentirali več kot 170 pripomb fizičnih oseb, od tega jih je okoli 130 s približno enako vsebino.

»Nekateri odobravajo tovrstno ureditev partnerske skupnosti, nekateri pa izražajo bojazen, da bi istospolno usmerjeni pari tako hitreje prišli do pravice do posvojitve ali oploditve z biomedicinsko pomočjo,« pojasnjujejo na ministrstvu, kjer so v zadnjih dneh na različne naslove – tudi na naslove posameznih strokovnih delavcev, ki jih neupravičeno kot odgovorne za vsebino zakona navaja tudi eden od spletnih portalov nasprotnikov zakona – prejeli večje število pripomb s podobno vsebino. Med drugim, da se s predlogom zakona nesprejemljivo izenačuje homoseksualno skupnost z zakonsko zvezo. »Pripombe, s pozivom, naj se predlog zakona umakne, so posredovali tudi Zavod iskreni.net, Družinska pobuda in Civilna iniciativa za družino in pravice otrok,« še dodajajo na ministrstvu. Ob tem velja zapisati, da Civilna iniciativa za družino in pravice otrok, ki jo vodi Janšev borec Aleš Primc in ki je pred leti zrušila družinski zakonik, deluje z moralno in infrastrukturno podporo Cerkve ter dela politične desnice.

Sprva pripombe zgolj sedmih vlagateljev

Včeraj smo za komentar zaprosili tudi tiskovnega predstavnika Slovenske škofovske konference (SŠK) Tadeja Strehovca, vendar nam je sporočil le, da se bo SŠK o predlogu zakona izrekla takrat, ko bo znana njegova končna vsebina. Prav nič bolj zgovorni niso bili v stranki NSi, so pa potrdili, da so svoje pripombe poslali na ministrstvo.

Vlada bi lahko predlog zakona še pred novim letom poslala v DZ. Spomnimo, da je ministrstvo za enake možnosti že aprila pripravilo predlog zakona o partnerski skupnosti, vendar je bil proces načrtovanega sprejemanja zakona prekinjen zaradi padca vlade Alenke Bratušek. Tedaj so v javni razpravi prejeli pripombe zgolj sedmih vlagateljev.