Vpisi otrok v osnovno šolo bodo potekali še ves mesec. Starši morajo otroka vpisati v šolo iz šolskega okoliša, v katerem stalno ali začasno prebiva – tudi če želijo, da bi obiskoval drugo šolo. Prepis drugam je možen le, če druga šola s tem soglaša. Vlogo zanj je treba oddati najpozneje v 14 dneh po izteku roka za vpis, in sicer na drugo šolo, v katero starši otroka želijo prepisati. Prepis je možen tudi v naslednjih razredih, vendar pa mora biti postopek končan najpozneje 15 dni pred začetkom novega šolskega leta.

Prepisovanje v drugo šolo

Pri odločanju o vlogi za prepis sodelujeta obe šoli, želena šola pa prošnji staršev ni dolžna ugoditi, če bi s tem posegli v njeno organizacijsko in kadrovsko strukturo ter prostorske zmogljivosti. Svoje dodatne pogoje prepisovanja učencev lahko šoli določi tudi občina, a mora to storiti najmanj tri mesece pred vpisom. Šola, na katero so starši naslovili vlogo za prepis, mora o prošnji odločiti najpozneje v tridesetih dneh po prejemu.

Starši se najpogosteje za vpis otroka v šolo iz drugega okoliša odločijo zaradi lažje organizacije družinskega življenja – največkrat si izberejo šolo v bližini delovnega mesta ali šolo v bližini bivanja starih staršev in drugih sorodnikov. A razvojna psihologinja dr. Ljubica Marjanovič Umek opozarja, da je odločitev pogosto premalo premišljena. Treba je gledati na otrokovo prihodnost, ne le na njegov prvi razred, ko ga morajo v šolo pospremiti. V svojem šolskem okolišu je otrok v družbi vrstnikov, ki jih pozna. Pozneje začne tkati prijateljske vezi s sošolci in pomembno je, da se z njimi lahko druži tudi po pouku. »Predstavljajte si, kako se počuti otrok, ko gredo v višjih razredih iz šole sošolci, ki stanujejo v bližini šole, sam pa se jim zaradi oddaljenosti bivališča ne more pridružiti in mora počakati prevoz,« pravi psihologinja.

Pozneje v šolo?

Starši naj bi sicer v prvi razred osnovne šole morali vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili šest let. Vse več staršev pa želi svojega otroka v šolo vpisati pozneje. Začetek šolanja se lahko odloži, če to predlagajo starši, zdravstvene službe ali komisije za usmerjanje, a le, če se ugotovi, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo. O odložitvi začetka šolanja odloči ravnatelj na podlagi mnenja strokovne komisije, ki jo sestavljajo šolski zdravnik, svetovalni delavec in vzgojitelj oziroma učitelj. Na odločitev se starši lahko tudi pritožijo, o pritožbah pa odloča posebna pritožbena komisija.

A tudi pri tem morajo starši misliti na otrokovo daljno, ne le bližnjo prihodnost, opozarja Marjanovič-Umkova. Ne le, da je otrok, ki je starejši od sošolcev, že na prvi pogled drugačen od njih. Drugačne so tudi njegove kognitivne sposobnosti. Če ga v imenu »dodatnega leta otroštva in igre« prepozno doletijo »šolske obveznosti«, morda ne bo razvil vseh sposobnosti v tolikšni meri, kot bi jih sicer. Nevarno namreč je, da bi pomanjkanje dodatnih izzivov otroku zmanjšalo motivacijo za šolsko delo, za učenje, za opismenjevanje, še opozarja psihologinja.