Vodstvo Cerkve na Slovenskem se je odločilo, da bo storilo vse, kar je v njihovi moči, da prepreči uveljavitev v torek sprejete zakonske novele, ki zakonsko zvezo definira kot skupnost dveh oseb. Komisija Pravičnost in mir je ob vednosti in pristanku slovenskih škofov župnijam v sredo poslala natančna navodila za zbiranje podpisov, potrebnih za vložitev pobude za referendum.

Predsednik komisije dr. Tadej Strehovec je župnikom in redovnim predstojnikom v posebnem dopisu najprej podrobno pojasnil obe fazi zbiranja podpisov. Prvo, v kateri je treba do 10. marca zbrati 2500 podpisov, ki jih še ni treba overiti na upravni enoti, in drugo, ki se bo začela po tistem, ko bo predsednik državnega zbora določil 35-dnevni rok za zbiranje potrebnih 40.000 overovljenih podpisov, kar naj bi se zgodilo med 16. in 23. marcem.

Tudi svinčnikov ne bo smelo zmanjkati

Duhovnike je nato zaprosil, da vernike k podpisu pod pobudo spodbudijo to nedeljo po maši »s svojimi besedami« ali s priloženim »oznanilom«, v katerem med drugim »pojasnjujejo«, da bi Slovenija s takšno zakonsko rešitvijo vstopila v zahodni trend, »ki nasprotuje naravnemu razumevanju življenjske skupnosti ženske in moškega«, ki da je »naraven prostor za posredovanje novega življenja in hkrati najboljše okolje za vzgojo in razvoj otroka«, ter da »tu ne gre za diskriminiranje skupnosti, ki tega potenciala nimajo, ampak zgolj za sprejemanje naravnih danosti«.

Strehovec je župnike tudi zaprosil, naj tajnici Škofijskega urada za laike v ljubljanski nadškofiji čim prej pošljejo »kontaktne podatke štirih oseb«, ki bodo pomagale pri zbiranju podpisov, obveščanju itd. Da bi zbiranje potekalo čim bolj nemoteno, je sobratom poslal tudi formularje za zbiranje podpisov. Ob tem jih je posebej opomnil, naj si zagotovijo »mize, več svinčnikov in več kopij formularjev, da bo zbiranje podpisov lahko potekalo hitro in nepotrebno čakanje ne bo odvračalo ljudi od tega, da se podpišejo«. Župnike in redovne predstojnike je Strehovec še pozval, naj zbrane podpise oddajo najpozneje v ponedeljek svojemu dekanu, ti pa jih morajo do konca uradnih ur prinesti na škofijo, od koder jih bodo posredovali »organizatorju zbiranja podpisov«.

Na vernike se je po naših podatkih obrnil tudi nekdanji administrator ljubljanske nadškofije, novomeški škof Andrej Glavan. Župnike je zaprosil, naj v nedeljo pri maši vernikom preberejo tudi njegovo sporočilo, v katerih jih sam osebno prosi, da po sveti maši podpišejo pobudo za referendum o sporni zakonski noveli, kasneje, ko bo čas za to, pa se oglasijo tudi na upravnih enotah. Tako naj bi podprli prizadevanja »za ohranitev vrednote družine«.

Poročila bi se na ljubljanskem gradu

Kot vse kaže, bo lahko torej referendum preprečilo le ustavno sodišče. Dotlej pa zakon, sprejet z 51 glasovi, načelno velja. Natančneje: zakon bo začel veljati 15. dan po objavi v uradnem listu, uporabljati pa se bo začel šest mesecev po uveljavitvi. Če bo do tega res prišlo, bodo lahko istospolni partnerji tudi v Sloveniji sklenili zakonsko zvezo. Po podatkih ankete, ki sta jo lani izvedla sociologa Roman Kuhar in Alenka Švab in v kateri je sodelovalo 1145 gejev in lezbijk, bi se kar 60 odstotkov vprašanih z istospolnim partnerjem oziroma partnerico poročilo.

Od leta 2005, ko je bil sprejet zakon o registraciji istospolne partnerske skupnosti, je takšno partnersko skupnost registriralo okoli 90 parov. Po novem bosta imela registrirana partnerja na voljo tri možnosti. V šestih mesecih po uveljavitvi zakona bosta lahko svojo registrirano skupnost preoblikovala v zakonsko zvezo s posebno izjavo. Preoblikovanju se bosta lahko odrekla ali pa ga izvedla s sklenitvijo zakonske zveze oziroma razglasitvijo načelnika upravne enote.

Da se nameravata poročiti, nam je včeraj povedala mama iz ene od mavričnih družin z dvema otrokoma, ki je skupnost s svojo partnerico registrirala pred sedmimi leti. Postopek je bil podoben registraciji vozila, se z grenkobo spominja, s svojim delodajalcem se je morala tedaj dogovoriti celo o tem, da lahko predčasno odide iz službe. »Če bo možno, se bova poročili na ljubljanskem gradu. Tako kot vse moje poročene prijateljice,« napoveduje 31-letna Ljubljančanka.

Ranka Ivelja, Blaž Petkovič