Na strani prihodkov je s tem predvidenih 64 milijonov evrov manj kot v sprejetem proračunu. Davčni prihodki naj bi dosegli 6,87 milijarde evrov oz. skoraj 68 milijonov evrov manj.

Nižji predvideni prihodki so v največji meri posledica izpada davka na nepremičnine. Vlada je sicer izpad tega davka (prvotno je bil predviden priliv v višini okoli 200 milijonov evrov) omilila z zvišanjem davka na finančne storitve in davka na zavarovalne posle ter okoljske dajatve, ohranila je tudi začasni četrti razred pri dohodnini ter povečala učinkovitost pobiranja javnih dajatev.

Več odhodkov kot v sprejetem proračunu

Na strani odhodkov je predvidenih 461,8 milijona evrov več odhodkov kot v sprejetem proračunu. Finančni minister Dušan Mramor je v četrtek dejal, da niso želeli "ubiti" gospodarske rasti s prevelikim zmanjševanjem javne porabe. Od skupnih odhodkov znaša poraba evropskih sredstev 1,31 milijarde evrov, kolikor bomo dobili povrnjeno iz proračuna EU, in dodatno slovenska udeležba 230 milijonov evrov.

Vlada je spremenila strukturo izdatkov, da bi dosegla čim večji učinek za gospodarsko rast. Investicijski odhodki bodo po rebalansu znašali 748,8 milijona evrov, kar bi bilo 151 milijonov evrov več kot v sprejetem proračunu. Najbolj, za več kot 92 milijonov evrov, bodo višja sredstva za nakup in gradnjo osnovnih sredstev, ki bodo znašala 511,7 milijona evrov. Investicijski transferji se bodo povišali za skoraj 78 milijonov na 771,8 milijona evrov.

Več za pokojnine

Ministrstvo za finance bo moralo za pokojnine nameniti okoli 100 milijonov evrov več, skupno 1,53 milijarde evrov. Za servisiranje javnega dolga je predvidenih 124,5 milijona evrov več izdatkov, skupno za 1,06 milijarde evrov.

Področje ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo bo imelo na voljo 197,8 milijona evrov oz. več kot 193 milijonov evrov manj kot po sprejetem proračunu. Najbolj, za 153,7 milijona evrov, se znižuje postavka podjetništvo in konkurenčnost, kjer bo na voljo 88 milijonov evrov. Pri tem bo za urejanje sistema na področju podjetništva in konkurenčnosti namenjenih 13 milijonov evrov oz. 163 milijonov evrov manj kot po sprejetem proračunu. Za poslovno okolje za podjetništvo in konkurenčnost je predvidenih 15,2 milijona evrov (4,1 milijona evrov manj).

Sredstva za spodbujanje tujih investicij in odprtosti gospodarstva se povečujejo za 2,8 milijona na 15,3 milijona evrov.

Za podporo razvoju turizma bo namenjenih 36,8 milijona evrov, kar je 12,5 milijona evrov več kot v sprejetem proračunu.

Za trajnostno rabo voda in upravljanje z vodami je predvidenih 33,2 milijona evrov oz. 24,8 milijona evrov več.

Investicije na železnici se selijo na direkcijo za infrastrukturo; zanje je predvidenih 563 milijonov evrov, od tega tega 425 milijonov evrov za investicijsko dejavnost, 69 milijonov evrov pa za vzdrževanje. V sprejetem proračunu je bilo na postavki ministrstva za infrastrukturo za investicijsko dejavnost na infrastrukturi predvidenih 355 milijonov evrov, za vzdrževanje 40,7 milijona evrov, za zagotavljanje varnosti pa 36,6 milijona evrov.

Več za cestni promet in infrastrukturo

Za cestni promet in infrastrukturo je predvidenih 118 milijonov evrov oz. 15,4 milijona evrov več. Pri tem je za upravljanje in tekoče vzdrževanje državnih cest na voljo 15,6 milijona evrov (3,8 milijona evrov manj), za investicijsko vzdrževanje in gradnjo državnih cest pa 102,4 milijona evrov (19,2 milijona evrov več).