Generalni sekretar v obeh Janševih vladah Božo Predalič prihaja v državni zbor. A ne na poslansko mesto – po odločitvi ustavnega sodišča, da se Janez Janša vsaj začasno vrne v parlamentarne klopi, mu namreč poslanski mandat trenutno ni na voljo –, bo pa postal sekretar poslanske skupine SDS. Na tem mestu bo nasledil dolgoletno sekretarko Majo Prezelj, ki je skupaj z zdajšnjim poslancem SDS Tomažem Liscem in Karin Medved pred leti v državnem arhivu »raziskovala« seznanjenost takratnega predsednika države Danila Türka o bombnem napadu v Velikovcu leta 1979.

Plačana služba

Božo Predalič je trenutno generalni sekretar Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), ki ga vodi član NSi Aleš Hojs. Na ta položaj se je Predalič zavihtel po tem, ko ga je le dan po prevzemu mesta načelnika grosupeljske upravne enote notranji minister v prejšnji vladi Gregor Virant razrešil s tega položaja. Z njegovim prihodom je dotlej neprofesionalno mesto v VSO postalo plačana služba. Ali se bo Predalič z novo zaposlitvijo poslovil od mesta generalnega sekretarja združenja, še ne ve. Kot nam je dejal, je pripravljen tudi v prihodnje po najboljših močeh, seveda neprofesionalno, opravljati te naloge, če se bodo v VSO odločili za novega človeka, pa s tem ne bo imel težav. Delo sekretarja poslanske skupine SDS, ki naj bi ga nastopil prihodnji mesec, Predalič vidi kot »nov profesionalni izziv«. Glede na to, da ima z delom v državni upravi že večletne izkušnje, bi bila lahko po izračunih nekaterih naših sogovornikov njegova osnovna bruto plača na novem delovnem mestu okoli tri tisoč evrov.

Božo Predalič se bo v državnem zboru tako pridružil svojemu sinu Gašperju Predaliču, ki je zaposlitev v poslanski skupini SDS našel v prejšnjem parlamentarnem mandatu.

ZL si je razdelila denar

Poleg denarja, ki ga poslanske skupine dobijo za svoje zaposlene, jim glede na število poslancev pripadajo tudi sredstva za dodatno strokovno pomoč. V lanskem letu je bilo za ta namen na voljo dobrih 2,2 milijona evrov. Po spremenjenem zakonu o političnih strankah lahko poslanske skupine do polovice tega denarja preusmerijo na svoje strankarske račune. Najprej sta to možnost izkoristili DeSUS in ZaAB – prva je prenesla 50 tisočakov, druga pa 20 tisoč evrov. Pred mesecem dni so se za takšno potezo odločili še v Združeni levici. Ker gre za koalicijo treh strank, so denar razdelili mednje. Največ je dobila Iniciativa za demokratični socializem (dobrih 17 tisočakov), v katero sodi največ poslancev ZL, Hanžkov TRS je dobil 10.600 evrov, Demokratična stranka dela Franca Žnidaršiča pa dobrih tri tisoč evrov. Nekaj denarja je pristalo tudi na računu društva TRS, ki ga vodi Lara Jankovič, in sicer 4300 evrov.