V večini primestnih občin, kjer so se v zadnjih letih srečevali s kroničnim pomanjkanjem prostora za predšolske otroke, se razmere umirjajo. Ponekod so izpeljali dolgo načrtovane gradnje, drugje so težave rešili s podeljevanjem koncesij. Najhuje ostaja na Brezovici, Škofljici in v Dolu pri Ljubljani, kjer za zdaj iz rokava ne morejo potegniti nobenih konkretnih rešitev.

Računajo na pomoč sosedov

Na Brezovici bo v prihodnjem šolskem letu skozi vrtčevska vrata prvič stopilo 140 otrok, kar 190 njihovim vrstnikom, ki izpolnjujejo starostne pogoje za vpis, pa bo to onemogočeno. Po besedah ravnateljice vrtcev Brezovica Lilijane Bošnjak je situacija na las podobna lanski, saj število rojstev v občini ne upada, novih zmogljivosti pa tudi ni na voljo. »V začetku prihodnjega leta si bomo delno opomogli z odprtjem dveh novih vrtčevskih oddelkov v Preserju, računamo pa tudi na pomoč sosednjih občin, predvsem Vrhnike, kjer je po naših informacijah ostalo še nekaj prostih mest. A Vrhnika bo prišla v poštev le za tiste starše, ki se vozijo tjakaj tudi v službo,« je povedala Bošnjakova.

Župan občine Brezovica Metod Ropret pravi, da bo prej ali slej treba »zagristi« v nov vrtec v Notranjih Goricah, ki je v načrtu že nekaj let. »Ker smo sredi gradnje kanalizacije, si letos tega bremena preprosto nismo mogli naložiti,« je dejal Ropret, ki je pojasnil, da so razpise za odprtje koncesijskih vrtcev nehali objavljati, ker ni bilo nikakršnega odziva. »Smo pa obdržali subvencije v višini 80 evrov na mesec,« je dodal.

Rešili so jih koncesijski vrtci

Prav podeljevanje koncesij zasebnikom pa je v večji meri rešilo zagato s prostorom v Kamniku in Grosupljem, kjer je v preteklih letih brez strehe nad glavo ostalo tudi po več sto otrok. V občini Kamnik je bilo zavoljo novega koncesijskega vrtca Sonček z enajstimi oddelki v treh enotah že v tem šolskem letu celo nekaj prostih mest. Trenutno je na čakalnem seznamu 68 otrok prvega starostnega obdobja in 16 starejših malčkov, še približno 120 kamniških otrok pa je v varstvu zunaj občine. Nov koncesijski vrtec je odnesel tudi mesečne subvencije za starše zavrnjenih otrok, ki so jih na občini uvedli pred štirimi leti in zanje na leto namenili skoraj pol milijona evrov.

»Prejšnja tri, štiri leta smo imeli hude težave s prostorom, zdaj pa koncesijski vrtci kar uspešno pobirajo otroke,« je zadovoljna Jelka Kogovšek iz grosupeljske občine, kjer je skoraj 200 otrok pri zasebnikih. Po njenih besedah za zdaj kaže, da bo brez varstva v novem šolskem letu ostalo okrog 40 otrok, ki bodo 1. septembra izpolnjevali pogoje za vpis in imajo stalno bivališče v občini, a se tudi to še lahko spremeni.

V Domžalah in Medvodah z novogradnjami

Ponekod pa so dolgoletne težave s prostorom zajezili z novogradnjami. V Domžalah so izpolnili obljubo, da z novozgrajeno enoto vrtca v Krtini – Mavrica, ki bo z letošnjim septembrom odprla vrata najmanj 82 otrokom, na čakalnem seznamu ne bo več zavrnjenih otrok. Zategadelj so na občini začasno zamrznili tudi občinske subvencije.

Približno 120 malčkov iz občine Medvode pa bo jeseni preizkusilo nov šestoddelčni vrtec v Pirničah. Po besedah ravnateljice tamkajšnjih vrtcev Romane Epih bodo septembra sprejeli prav vse občinske otroke, ki potrebujejo varstvo.

Na Vrhniki so prostorske težave že pred dvema letoma povsem izkoreninili, čeprav je povprečna starost prebivalstva daleč pod slovenskim povprečjem, brez težav pa so tudi v Mengšu, kjer bodo po vsej verjetnosti lahko sprejeli še nekaj otrok iz sosednjih občin.

Na Škofljici in v Dolu naraščaja ne dohajajo

V manjših občinah (Horjul, Log - Dragomer, Dobrova - Polhov Gradec in Borovnica) vrtci niso preobremenjeni, prav tako mirno spijo na Igu, odkar so novembra lani odprli nov centralni vrtec z 12 oddelki. Brez skrbi pa niso na Škofljici, čeprav so pred dvema letoma odprli nov vrtec in letos usposobili še dodaten oddelek. Septembra bodo namreč na novo sprejeli 105 otrok, kar 159 pa jih bodo primorani zavrniti.

»Slika ni tako strašna, kot je videti. Pri otrocih, ki so odklonjeni, je namreč vsako leto veliko takih, ki jih starši prijavijo tudi drugod, predvsem v Ljubljani, tako da se jeseni številka drastično zniža. Kljub temu bomo v novem šolskem letu odprli še en oddelek, več pa si z našim skromnim proračunom ne moremo privoščiti, saj se letos lotevamo gradnje nove šole na Lavrici,« je razložil škofljiški župan Ivan Jordan.

V oči bodejo tudi številke v občini Dol pri Ljubljani. Tam bo sprejetih 65 otrok, odklonjenih pa okrog 90. Ravnatelj Gregor Pečan pravi, da vsako leto odprejo nov oddelek, toda prirasta prebivalstva kljub temu ne dohajajo. »Ko sem pred osmimi leti postal ravnatelj, je bilo v občini 4350 prebivalcev, danes jih je skoraj 6000. Dejstvo je, da so se v zadnjih sedmih letih vrtčevske zmogljivosti v občini povečale za 400 odstotkov. A še skoraj 200 stanovanj je neprodanih,« je opozoril Pečan in dodal, da bo tako za letos načrtovano odprtje novega oddelka in pol v prostorih kulturnega doma v Dolskem le kaplja v morje.