»Na pošto sem prišel kot poštar, zdaj pa moram strankam vsiljevati srečke, sveče, čokolade in podobno. Našemu poklicu so vzeli vse dostojanstvo,« nam je povedal poštar, ki svoj poklic opravlja že več kot 20 let.

Dejan Martinčič, predsednik Sindikata delavcev Pošte Slovenije, je trditve vira, ki zaradi strahu pred sankcijami ni želel biti imenovan, potrdil in pojasnil, da je od prodajnih veščin poštarjev odvisna tudi njihova plača. »Normo postavi vsak posamezen upravnik – ponekod je treba prodati vsaj 30 srečk, spet drugje 60 srečk in za 30 evrov trgovskega blaga.« Ker mnogi poštarji tega nočejo ali ne znajo početi, v strahu pred znižanjem plače srečke in drugo blago kupujejo kar sami.

Plača se lahko zniža do 10 odstotkov

Na Pošti Slovenije pojasnjujejo, da je prodaja srečk in trgovskega blaga redno delo pismonoš in ne dodatna zadolžitev. Norme kot take menda nimajo, priznavajo pa, da je učinek pri prodaji srečk in trgovskega blaga eden od kriterijev delovne uspešnosti. Delovna uspešnost, ki je opredeljena v kolektivni pogodbi Pošte Slovenije, se ocenjuje v razponu od 0,90 do 1,20, kar pomeni, da se bruto plača v primeru slabe delovne uspešnosti lahko zniža do 10 odstotkov ali pa se ob dobrem delu poveča do 20 odstotkov. Ob tem dodajajo, da je prodaja srečk in trgovskega blaga za Pošto pomembna dejavnost, s katero ustvarijo dobrih sedem odstotkov vseh prihodkov.

4