Predsednica NSi Ljudmila Novak je na novinarski konferenci minuli teden k predvolilnemu partnerstvu, ki se že oblikuje med NSi in SLS, povabila tudi SDS. In največjo stranko na desnici očitno presenetila, saj je njen prvak Janez Janša na twitterju nemudoma zapisal: »Veseli smo hitrega pozitivnega odziva Nove Slovenije na moj predlog s skupnega torkovega sestanka, pa čeprav je ta sporočen prek medijev.« S tem je Janša razkril (vsaj) troje: da so se prvaki treh pomladnih strank minuli torek sestali, da so se na srečanju pogovarjali o povezovanju, pa tudi, da je bila ideja o predvolilnem sodelovanju treh strank prvotno njegova.

A do sestanka Janše, Novakove in Franca Bogoviča ni prišlo na povabilo koga od njih, temveč je predsednike treh desnosredinskih strank na kosilo (menda v Novo mesto) v veliki tajnosti povabil apostolski administrator ljubljanske nadškofije škof Andrej Glavan, posrednik pa naj bi bil generalni tajnik Slovenske škofovske konference (SŠK) Tadej Strehovec. Glede na to, da so se na srečanju pogovarjali o povezovanju in da Janša poudarja, da je bila zamisel o pomladni koaliciji njegova, bi torej lahko sklepali, da je Glavan prisluhnil Janševi želji. Strehovec, ki smo mu kot tiskovnemu predstavniku SŠK včeraj poslali več vprašanj, nam je zgolj odgovoril, da »SŠK ni pristojna za posredovanje informacij v zvezi z zasebnimi srečanji in obiski msgr. Andreja Glavana«. Enak odgovor o nepristojnosti SŠK za pojasnjevanje smo dobili tudi, ko smo ga povprašali po njegovi vlogi pri omenjenem srečanju.

Po naših informacijah naj bi si Janša prizadeval, da bi pomladna koalicija temeljila na resoluciji evropske ljudske stranke (EPP) o skrb zbujajočem stanju v Sloveniji, ki jo je SDS sestavila po prvostopenjski obsodbi Janše v zadevi Patria. Janša naj bi – tako pravijo naši viri – tudi poudarjal, da ima mandat EPP za povezovanje pomladnih strank.

Tudi v pomladnih strankah o sestanku redkobesedni

V SDS nam na naša podrobna vprašanja o sestanku s škofom Glavanom in o morebitnih ozadjih njihove želje po povezovanju niso odgovorili. Zapisali so le, da je njihova stranka vedno zagovarjala povezovanje pomladnih strank. Je pa po včerajšnjih sestankih organov stranke že jasno, da bo Janša kljub odhodu v zapor kandidiral na predčasnih volitvah, tudi tokrat v Grosuplju.

Tudi v SLS in NSi so bili s pojasnili o sestanku z Glavanom redkobesedni. »Sestankov delovne ali interne narave v Novi Sloveniji doslej nismo in tudi v prihodnje ne nameravamo komentirati,« so poudarili. Kot je mogoče slišati, pa je pritisk predstavnikov RKC in drugih vplivnih oseb iz civilne družbe, ki so blizu Janši, v Novi Sloveniji povzročil precejšnje nezadovoljstvo in zaskrbljenost. V njem prepoznavajo težnjo prvaka SDS, da si NSi (ponovno) podredi in prevzame njene volilce, kar bi morda lahko stranka plačala celo z izpadom iz parlamenta. Zavedajo se namreč, da so njihovi volilci za Janšev nagovor – zlasti, če bo ta zaradi odhoda v zapor dojet kot žrtev – precej dojemljivi. Še toliko bolj, če ga bo pri tem aktivno podpiral vrh slovenske Cerkve.

To naj bi bil po naših informacijah tudi razlog za to, da je Novakova pohitela in sama ponudila partnerstvo SDS, ki pa naj ne bi temeljilo na ideoloških izhodiščih, temveč na akcijskem načrtu njene stranke. Prevzemanje pobude so videli kot možnost, da NSi ne bi bila že v izhodišču povezovanja podrejena SDS, če Janša nanjo ne bo pristal, pa bi se NSi izognila očitkom SDS in njenih podpornikov o nepripravljenosti za sodelovanje.

Od kod Janši informacije o Bogovičevi preteklosti

V SLS imajo sicer z morebitnim prehajanjem njihovih volilcev k SDS manj težav, saj ti prvaku največje desne stranke niso toliko naklonjeni. Se pa v ljudski stranki še dobro spomnijo vloge Janše in RKC pri združevanju (in razdruževanju) SLS in SKD pred štirinajstimi leti. Kot je mogoče slišati, naj bi Bogovič na torkovem srečanju zahteval tudi Janševo pojasnilo, od kod mu informacije o njegovi preteklosti – v SDS in njenih medijskih satelitih so namreč prvaka SLS v zadnjem času večkrat obtožili, da je njegov mentor nekdanji šef službe državne varnosti Silvo Gorenc.

Tudi v SLS na vprašanja o vsebini pogovora pri škofu Glavanu včeraj niso odgovorili. Dejali so le, da je šlo na srečanju Bogoviča, Novakove in Janše »za sproščen pogovor brez kakršnih koli dogovorov«. In ponovili, da je SLS že januarja lani povedala, s kom in zakaj ne more biti v vladi, zaradi česar je iz Janševe vlade tudi odšla. Sicer pa je stranko v zadnjih dneh zaposlovalo predvsem vprašanje, kako preprečiti odtekanje glasov, če Bogovič, kot je napovedal, na državnozborskih volitvah ne bi kandidiral. A rešitve očitno niso našli. Tako si je prvak SLS včeraj premislil in bo stranko popeljal na julijske volitve.