Po mnenju Novakove je pametno, da premierka najprej preveri podporo v svoji stranki. Če bodo predsedniki koalicijskih strank v primeru Jankovićeve zmage na kongresu držali obljube, bi morala ta vlada takoj razpasti, je na današnji skupni novinarski konferenci NSi in SLS ocenila Novakova. Za NSi je najboljše, da do predčasnih volitev pride tudi, če se izkaže, da ta vlada ne zmore izvajati reformnega programa.

Bogovič in Novakova: Razpad sedanje vlade je morda načrtovan

Če bo na kongresu PS zmagala Bratuškova, bo ta koalicija po mnenju Bogoviča trdna. Če ne, je nastopil čas za predčasne volitve in za to, da v DZ nastane koalicija, ki bo sposobna pripraviti reforme. Bogoviča Jankovićeva odločitev za kandidaturo glede na njegovo preteklost ne preseneča. Meni, da je zdaj podobno kot v času, ko je bil na čelu Mercatorja. "S pomočjo političnih botrov je prišel do tega mesta. Ko je postal prvi, pa se je botrom strgal z verige," je spomnil predsednik SLS.

Kot ocenjujeta Novakova in Bogovič, je razpadanje sedanje vlade morda načrtovano. »Ve se, da obstajajo dirigenti iz ozadja in tudi, da kljub velikemu zadolževanju zmanjkuje denarja,« je dejala Novakova. Tudi po besedah Bogoviča prihaja do novih doktrin v politiki, »iz tega pa se išče zmagovalno kombinacijo, s katero bi nagovorili na prihodnjih volitvah«.

Koalicija se z Jankovićem ne strinja

»Politiki imamo res državljane za norca, če Janković zmaga in ta koalicija ostane,« je v izjavi novinarjem danes še dejal Han.

Premierka in aktualna vodja PS Alenka Bratušek se bo na kongresu PS, ki bo 25. aprila, za predsedniško mesto v stranki pomerila s prvim predsednikom stranke Jankovićem.

Medtem ko je Janković v ponedeljek dejal, da ima lahko PS tudi po kongresu predsednico vlade in župana glavnega mesta ter da ima vlada priložnost zaključiti mandat, pa je Bratuškova nasprotno dejala, da si težko predstavlja, da bi vodila vlado, če je lastna stranka pri tem ne podpira.

Z vsemi, a ne s tistimi, ki so pod sumom korupcije

Poslanec DL Marko Pavlišič je poudaril, da so kot sredinska stranka pripravljeni sodelovati z vsemi političnimi silami, razen s tistimi, ki jih vodijo posamezniki, ki so pod sumom korupcije. Spomnil je, da je bil pogoj DL za vstop v sedanjo koalicijo prav Jankovićev umik.

Na vprašanje možnih scenarijev v primeru Jankovićeve zmage pa Pavlišič ne odgovarja konkretno. »Interne težave PS bomo prepustili njim,« je dejal. Tako tudi ni odgovoril na vprašanje, ali v primeru Jankovićeve zmage na kongresu PS pričakuje volitve. Poudarja pa, da je pomembno, da ima Slovenija operativno vlado.

Čas politične nestabilnosti

Tudi prvak DeSUS Karl Erjavec je odločitev Jankovića o kandidaturi za predsednika PS v ponedeljek komentiral z besedami, da se boji, da prihajamo v čas politične nestabilnosti.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša pa se je glede nadaljevanja dela te koalicije v primeru Jankovićeve zmage odzval z besedami, da so se takšna preverjanja v DZ že zgodila in "se je izkazalo, da niso dobra".

V primeru Jankovićeve zmage na kongresu Jurša pričakuje premierkin takojšen odstop in predčasne volitve. Glede na to, da je Janković ustanovitelj PS, je po ocenah Jurše velika verjetnost, da bo na kongresu tudi zmagal.

Koalicijski partnerji so namreč že ob formiranju aktualne vlade kot pogoj postavili, da se Janković umakne z vrha stranke in državne politike. Ta je takrat zato tudi odstopil z mesta predsednika PS, vodenje stranke in tudi vodenje vlade pa je prevzela Bratuškova.

Stagnacija PS na terenu

Ko se je ob lanski napovedi volilnega kongresa izkazalo, da gre Janković v boj za vnovično vrnitev na vrh stranke, je izvršni odbor v imenu politične stabilnosti kongres prestavil na čas pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami. Po glasovanju o interpelaciji zoper notranjega ministra Gregorja Viranta, ki jo je del poslancev, ki veljajo za Jankovićeve podpornike, podprl, pa se je premierka zavzela za čim prejšnji kongres.

V pismu članom je pojasnila, da je posledica njene »pasivnosti v PS in prikritega dvovladja stagnacija stranke na terenu« ter padec podpore javnosti. Stranka, za katero ni jasno, kdo jo dejansko vodi, ne more dobro delovati in povečevati števila podpornikov, je zapisala.

Bratuškova je napovedala tudi vložitev nove zaupnice, a bo z njo počakala do kongresa.