»Sem zmerni optimist, saj je šla Mura že dvakrat v stečaj, mi pa radi rečemo: v tretje gre rado,« se je pošalil Danilo Krapec, direktor Razvojne agencije Mura. Seveda je imel za svoje razmišljanje trdnejše argumente kot stari rek.

»Predvidevam, da bo stečajni upravitelj, potem ko bo pregledal poslovanje, ocenil, da je smotrno nadaljevati proizvodnjo v zdravem jedru podjetja, podobno kot se počne v primeru stečaja gradbenega podjetja Granit. Za Muro se namreč zanima več potencialnih kupcev in strateških partnerjev, zato ne vidim razloga, zaradi katerega bi bil upravitelj tudi pogrebnik Mure,« je prepričan Krapec.

Kapitalu in državi ni mar za pomursko dušo

Svoj optimizem gradi tudi na pomurski duši. »To so pridni in marljivi ljudje, samo pomislite, za kakšne nizke neto plače hodijo v firmo tudi te dni, vedoč, da bodo prejeli odpoved delovnega razmerja,« je poudaril. »Žal je za usodo teh ljudi kapitalu malo mar,« je bil ogorčen, podobno kritičen pa je bil tudi do države, ki je po njegovem prepričanju soodgovorna za propad murskosoboškega podjetja. »Ali ni nenavadno, da država najprej podeli subvencijo kupcu podjetja, potem pa davčna uprava zahteva stečaj?« se je spraševal.

Tudi vodilna sindikalistka v tekstilni tovarni je med klepetom delovala vse prej kot čustveno dotolčena. »Nič ne bi imela od tega, če bi bila zdaj depresivna,« nam je svoje razpoloženje utemeljila Jolanka Horvat, ki je že 36 let zaposlena v Muri in šiva ženske obleke. Ko so podjetje oktobra 2009 spravili na boben, je bila brezposelna približno mesec dni, nato se je vrnila na delo. Za šivalnim strojem bo ostala vsaj še dva tedna.

Vzdušje v Muri je zdaj drugačno kot pred petimi leti, ko so zaposleni s stavko terjali delavske pravice. Ker so prepričani, da sta jih tokrat pustili na cedilu tako lastnica Mojca Lukančič kakor država, se med sodelavkami in sodelavci zdaj še bolj trmasto širi malodušje. Zato ni presenetljivo, da so nekaterim včeraj popustili živci, ko jim je v postopku izstavljanja odpovedi delovnega razmerja predstavnica zavoda za zaposlovanje začela razlagati o možnostih prekvalificiranja in izobraževanja za druge poklice.

Takšnih predavanj so se ti ljudje že naveličali, saj se zavedajo, da dela zanje v Pomurju ni. Tudi zato številni, mednje sodi tudi Horvatova, še zmeraj verjamejo, da se bodo vrnili na delo v svoj proizvodni obrat. »Potem bi lahko prihodnje leto praznovali 90. obletnico obstoja Mure,« nas je na častitljivi jubilej opozorila sindikalistka.

Tri odpovedi na minuto

Med pozitivno razmišljajoče se je včeraj popoldne uvrstil tudi stečajni upravitelj Stevo Radovanović. Takrat je že opravil težaško nalogo. V petih urah in pol je s pomočjo sodelavcev z zavoda za zaposlovanje, jamstvenega sklada in centra za socialno delo izročil navzočim zaposlenim Aha Mure 1077 odpovedi delovnega razmerja, to je več kot tri odpovedi na minuto.

»Danes sem bolj optimističen kot pred dnevi,« je po morbidnem birokratskem obredu vročanja odpovedi delovnih razmerij zaposlenim obelodanil Stevo Radovanović, ljubljanski odvetnik, ki med drugim bedi nad stečajnimi postopki v Trgoavtu in Elkroju. Radovanovića je namreč poklicalo več potencialnih kupcev in zaprosilo za sestanek. Poklicala ga je tudi lastnica propadlega podjetja Mojca Lukančič. »Zanimalo jo je, ali bi lahko ustavil delitev odpovedi delovnih razmerij, ker ima še zmeraj nekega investitorja iz Azerbajdžana. Razložil sem ji, da to ni mogoče, ima pa investitor zmeraj odprta vrata in lahko kupi ali najame poslovno celoto, lahko se tudi ustavi stečaj, če poplača vse terjatve,« je povedal upravitelj.

Zaposleni, ki so včeraj dobili odpovedi, bodo morali hoditi v službo do 13. junija, v stečajnem postopku pa bodo prijavili terjatev izplačila plače za maj in polovico junija. Proizvodnja se utegne nadaljevati tudi po omenjenem datumu. Nekatere zaposlene utegne stečajni upravitelj zaposliti za določen čas, zato da bi lahko dokončali odprta naročila.

Interes za nadaljevanje dela je med tujimi naročniki nedvomno prisoten, kar mu je sporočil tudi eden izmed članov uprave modnega giganta Hugo Boss. Radovanović se začetek prihodnjega tedna odpravlja v Pirot, kjer se bo na kraju samem seznanil z razmerami v tovarni Prvi maj, ki jo stečaj Aha Mure utegne potegniti s seboj v prepad.

Sivi oblaki nad tovarno

V zavodu za zaposlovanje so se na priliv te množice brezposelnih temeljito pripravili. Da bi delo lažje potekalo, so bili uradniki zavoda včeraj prisotni ob vročitvi odpovedi, ki so ji dodali še mapo z vsemi potrebnimi informacijami za prijavo na zavodu. »Pripravili smo tudi urnik prijave v evidenco, ki je izdelan tako, da delavci ne bodo po nepotrebnem čakali in da bodo z eno potjo opravili vse potrebno,« nam je razložila direktorica Cvetka Sreš. Postopki bodo potekali po 16. juniju, dnevno jih nameravajo opraviti s približno 200 delavkami in delavci.

Če vrnitve v matično podjetje ne bo, so obeti za novo zaposlitev klavrni. O tem zgovorno pričajo podatki zavoda o tistih 2624 delavcih, ki so izgubili službo v Muri leta 2009. Med tistimi, ki se niso mogli ali hoteli vrniti v podjetje, si je drugo delo našlo le okoli 600 ljudi, 629 pa jih je bilo aprila letos še zmeraj prijavljenih na zavodu za zaposlovanje.

Ob tem vedenju in ob skrbeh, ki jih s seboj potegne padec v brezposelnost, je razumljivo, da so bili obrazi Murinih delavcev včeraj večinsko namrgodeni, ko so ob 14. uri z odpovedjo v roki zapuščali tovarniški kompleks. S predstavniki medijev so bili pripravljeni govoriti le redki. Na vprašanje, kaj po njegovi oceni obeta prihodnost, je neki sivolasi Prekmurec namesto odgovora pokazal s prstom v nebo.

Nad Mursko Soboto se je razgrinjal nevihtni oblak.