Sedem kandidatov se je prijavilo za prosto delovno mesto generalnega direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, natečajna komisija ministrstva za javno upravo pa je po naših neuradnih informacijah ocenila, da je za položaj prvega moža slovenskih zaporov primeren zgolj en kandidat. Naše informacije, da je komisija kot primernega kandidata ocenila le Jožeta Podržaja, ki od odstavitve Dušana Valentinčiča slovenske zapore vodi kot vršilec dolžnosti, so nam včeraj popoldne potrdili tudi na ministrstvu za javno upravo.

Končna beseda pravosodnega ministra

V komisiji, ki je odločala o kandidatih za generalnega direktorja zaporov, so po naših informacijah sedeli Mojca Maček, Igor Bele, Gorazd Meško in Frančišek Verk, ki so se odločili, da bodo ministru za pravosodje ponudili le enega kandidata. Goran Klemenčič, ki se je v postopek imenovanja generalnega direktorja zaporov s polnimi pooblastili podal kmalu po prevzemu pravosodnega ministrstva, bo tako na mizo dobil le enega odobrenega kandidata za generalnega direktorja zaporov, ki ga lahko nato predlaga vladi ali pa se odloči, da natečaj ponovi. Med ostalimi kandidati, ki so poskušali komisijo prepričati o svoji primernosti, naj bi bilo sicer tudi nekaj povsem neprimernih iz nabora večnih kandidatov za različne državne funkcije, ki se prijavljajo na vse natečaje po vrsti, hkrati pa naj bi bila med kandidati tudi najmanj dva resnejša in konkurenčnejša kandidata.

Končno besedo pri imenovanju generalnega direktorja bo imel Klemenčič, Podržaj pa se zaradi svojih tridesetletnih izkušenj iz zapora na Dobu zdi dokaj logična izbira. Veliko zaupanja in spoštovanja naj bi bil Podržaj deležen tudi od večine kolegov, kot dolgoletni vodja največjega slovenskega zapora pa je tudi morda najbolj prepoznan obraz med direktorji slovenskih zaporov. Nekateri – njegov najglasnejši kritik je bržkone penolog dr. Dragan Petrovec – mu po drugi strani očitajo premalo posluha za občutljivo področje človekovih pravic, kar pa je prav eno od področij, ki imajo pri trenutnem pravosodnem ministru veliko težo.

V iskanje prvega med policisti

Tudi na ministrstvu za notranje zadeve so z včerajšnjo objavo javnega natečaja začeli iskati novega generalnega direktorja policije s polnimi pooblastili, ki bo nasledil odstavljenega Stanislava Venigerja. Trenutno policijo kot vršilec dolžnosti vodi nekdanji šef kriminalistov Marjan Fank, ki je po mnenju nekaterih naših sogovornikov morda celo najboljši morebitni kandidat za generalnega direktorja s polnimi pooblastili, vendar naj bi imel Fank nekatere pomisleke o kandidaturi predvsem glede nehvaležnega finančnega stanja, s katerim se že dlje časa sooča slovenska policija. Po drugi strani pa ima Fank menda zelo veliko podporo številnih sodelavcev, ki si na vrhu policije želijo videti prav človeka njegovega kova – strokovnjaka z bogatimi operativnimi izkušnjami.

V primerjavi z iskanjem generalnega direktorja zaporov je v natečaju za prvega policista glede na izkušnje iz preteklosti pričakovati še precej več (primernih) kandidatov, ki bodo prišli skozi sito komisije, tudi v tem postopku pa bo imela zadnjo besedo ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar. Ker je notranje ministrstvo v času, ko ga je vodil Vinko Gorenak, spremenilo policijsko zakonodajo in imenovanje generalnega direktorja skoraj povsem izenačilo s postopki imenovanj vseh drugih visokih uslužbencev v državnih organih (prej so bili pogoji strožji, vključena pa je bila tudi posebna avtonomna komisija), bo imela Györkös-Žnidarjeva pri izbiri nekoliko lažje delo kot nekateri njeni predhodniki.

Ministrstvo za notranje zadeve je včeraj objavilo tudi natečaje za generalnega sekretarja, generalnega direktorja direktorata za policijo in druge varnostne naloge ter generalnega direktorja direktorata za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo.