V zdravniškem sindikatu Fides pričakujejo linearni dvig osnovnih plač, s katerim bi dosegli razmerje tri proti ena med povprečno osnovno plačo zdravnika in povprečno plačo v državi. Povprečna osnovna plača zdravnika bi tako znašala dobrih 3000 evrov neto oziroma za tisočaka več, kot danes v povprečju zasluži izkušen zdravnik specialist. Znova zahtevajo tudi uvedbo standardov in normativov, ki bi razjasnili, koliko dela naj zdravnik opravi za osnovno plačo. Če jim v vladi ne bodo prisluhnili, je stavka »dokaj verjeten scenarij«, napovedujejo v Fidesu.

Kot bi šel šempetrski kirurg po nasvete v Trst

O ukrepanju in zahtevah bodo odločali še na glavnem odboru Fidesa, jutri pa se bodo predstavniki zdravniških organizacij sestali z ministrico za zdravje Milojko KolarCelarc. Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je opozoril, da s Kolar-Celarčevo doslej niso uspeli vzpostaviti nobene komunikacije, kar se v preteklih mandatih ni dogajalo. »Prepričani smo, da nam nima kaj povedati, saj bi sicer že prišlo do sestanka.« Bojijo se tudi, da se znova obetajo dolga pogajanja o plačah v javnem sektorju z vprašljivimi rezultati, kakršna so se o takrat novem plačnem sistemu že vlekla med leti 2002 in 2008. Kuštrin sicer poudarja, da bi bila stavka skrajni ukrep, rokov pa za zdaj niso postavili.

Z zdravstvom trenutno ni zadovoljen nihče, opozarjajo, ne pacienti ne zaposleni. Poleg tega se vlada, ki se glede na pojasnila ministrstva za zdravje pri pripravi reforme zanaša na nasvete predstavnikov Svetovne zdravstvene organizacije, ni opredelila do idej zdravniških organizacij. »To je približno tako, kot če bi kirurg, ki ima pacienta na mizi v šempetrski bolnišnici, po nasvet šel v Videm ali Trst,« ugotavlja Kuštrin. Kot je dodal predstavnik Fidesa v UKC Maribor Boris Rižnar, se znova potrjuje stara ugotovitev, da zdravnike (politiki) poslušajo šele, »ko zaropotajo«.

V sindikatu Praktikum plač ne bi višali počez

V sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktikum podpirajo zahteve Fidesa po standardih in normativih dela. Tudi sami tako razmišljajo o možnosti stavke ali umika soglasij za nadurno delo, če se v vladi na opozorila zdravnikov ne bodo odzvali. Drugače kot v Fidesu pa gledajo na zviševanje plač. »Bolje od dvigovanja osnovnih plač na pamet jih je smiselno zvišati tam, kjer imajo težave z zaposlovanjem zdravnikov. Z zvišanjem plač bi morali tako spodbujati zaposlovanje na kadrovsko deficitarnih področjih, poleg tega pa bi morali s tem stimulirati kakovost dela znotraj istih specialnosti. Tako bi več pridobili tudi bolniki,« meni predsednik Praktikuma Igor Muževič.

Kolar-Celarčeva je včeraj zatrdila, da bodo prisluhnili predlogom sindikalnih in zdravniških organizacij. »Zavzemam se za uvedbo variabilnega dela plač, ki mora temeljiti na kazalnikih kakovosti, varnosti in učinkovitosti,« je poudarila in pristavila, da mora hkrati skrbeti tudi za finančno stabilnost zdravstvene blagajne. Ker krize še ni konec, morajo biti spremembe premišljene, ugotavlja Kolar-Celarčeva.