Na ministrstvu za zdravje so sklenili, da bodo za odločitev o sanaciji vodovoda Onkološkega inštituta potrebovali še eno pravno mnenje. S tem naj bi dodatno razjasnili nekatere dikcije v pogodbi s Kovinarjem Kočevje, s katerim so pogodbo podpisali že konec lanskega leta, a se ob številnih dvomih sanacija še ni začela.

Nova metla pri investicijah?

Pogovore o sanaciji naj bi neuradno prevzel Alojz Unetič iz kabineta nove ministrice za zdravje Alenke Trop Skaza. Na ministrstvu so nam sicer zatrdili, da sektor za investicije in naročila še naprej vodi Tadej Štular. Unetiča, ki ob krču pri investicijah v zdravstvu očitno pridobiva ključno povezovalno vlogo, se v javnem sektorju spominjajo kot vodje investicij na kulturnem ministrstvu. Vodenje, usklajevanje in nadzor dela javnih uslužbencev pri investicijah je na tem ministrstvu prevzel leta 2010, v mandatu Majde Širca. Pred tem je kot samostojni strokovni sodelavec za investicije in gospodarjenje s premoženjem Rdečega križa sodeloval pri gradnji hotela Arija na Debelem rtiču (vodstvo Rdečega križa je kasneje ob sporih glede napak pri gradnji zoper Unetiča vložilo kazensko prijavo), sodeloval pa je tudi pri izgradnji rehabilitacijskega centra Soča.

Generalni direktor Onkološkega inštituta prim. Janez Remškar nam je potrdil le, da so se minuli teden o sanaciji pogovarjali z ministrstvom za zdravje, ki bo kot investitor sprejelo tudi končno odločitev. Dvomi so se doslej pojavljali tako glede cene, ki jo je zastavil izbrani Kovinar Kočevje (6,9 milijona evrov z DDV, medtem ko so prvotne ocene govorile o 2,5 milijonih evrov kot realni vrednosti del), kot tudi načina sanacije in podizvajalcev. V ponudbi Kovinarja, pa tudi konkurenta Tamesa, ki bi vodovod saniral za 7,8 milijona evrov z DDV, je bil eden od dveh podizvajalcev Medicoengineering, znan kot dobavitelj medicinske opreme. Tik pred koncem lanskega leta so na Onkološkem inštitutu na sume nepravilnosti opozorili specializirano državno tožilstvo, januarja letos pa sta se začasni minister Karl Erjavec in Remškar dogovorila za neodvisno strokovno mnenje o skladnosti pogodbe za sanacijo z zakonodajo. Februarja je direktorat za javno naročanje na finančnem ministrstvu ocenil, da je pogodba za sanacijo vodovoda na onkološkem inštitutu skladna z zakonom. Po neuradnih informacijah se pri tem v vsebino naročila inštitut ni spuščal, tako da so dvomi ostajali.

Brecelj: Opravilno nesposobni

Kirurg Erik Brecelj, ki je na nepravilnosti opozarjal že ob gradnji novega Onkološkega inštituta z SCT kot glavnim izvajalcem, dvomi o koristnosti dodatnih pravnih mnenj. »To nima več nikakršnega smisla. Bruslju bi bilo treba povedati, da smo v Sloveniji očitno opravilno nesposobni in da potrebujemo nekoga, ki bo znal izpeljati vsaj en razpis,« je kritičen Brecelj, ki se boji, da gre tudi pri tej investiciji za poskuse izčrpati čim več denarja. Tudi nov razpis pa po njegovem ne more biti rešitev, če ne bi pred tem razčistili ozadij dosedanjega nenavadnega dogajanja in zamenjali vpletenih. »Čas pa bi bil, da se afere na Onkološkem inštitutu končajo,« je pristavil.