Cepljenje proti pnevmokoknim okužbam je priporočljivo za otroke, ki imajo kronične bolezni, in za vse druge otroke od dveh mesecev do petih let starosti, še posebej za otroke s ponavljajočimi vnetji srednjega ušesa in po preboleli težji pnevmokokni okužbi, piše na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Letos se bosta tudi širila preventivna presejalna programa Dora in Svit. V program zgodnjega odkrivanja raka na prsih bo letos vključenih predvidoma enkrat toliko žensk kot v preteklem letu. Ni pa še jasno, na katera področja se bodo širili.

V presejanje in zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki bodo vključili tudi populacijo do 74 let. Do sedaj je bil program namenjen za moške in ženske v starosti od 50 do 69 let. To bo na letni ravni pomenilo dodatno nekaj več kot 55.000 pregledanih oseb, za kar bo namenjenih okoli milijon evrov dodatnih sredstev.

Po izkušnjah prvega presejalnega kroga je bil med osebami s pozitivnim presejalnim testom na prikrito krvavitev v blatu pri kolonoskopiji odkrit rak debelega črevesa in danke pri 6,5 odstotka pregledanih oseb. Skupina v starosti od 69 do 74 let, ki jo bodo v letu 2015 dodatno vključili, je bila delno že presejana v preteklosti. Ker pa gre za starejšo populacijo, pričakujejo nekoliko več primerov raka.