Anketiranci iz Slovenije kot poglavitni motiv za selitev dela v tujino navajajo "boljšo priložnost v primerjavi s trenutnim položajem" in "boljše gospodarske obete".

Medtem ko so na globalni ravni najbolj zaželena mesta za delo v tujini London, Pariz in New York, so Slovenci bolj naklonjeni selitvi v bližnje evropske države. Največ je tistih, ki bi si želeli delati v Avstriji (10 odstotkov), Nemčiji (osem odstotkov) in Švici (sedem odstotkov). Med mesti so slovenski anketiranci na prvo mesto postavili Dunaj, sledita London in München.

O tem, kateri pogoji ključno pripomorejo k zadovoljstvu pri delu, so sodelujoči Slovenci navedli dobre odnose s sodelavci, sledijo spoštovanje njihovega dela in dobri odnosi z nadrejenimi. Tovrstni psihološki dejavniki so prehiteli finančno stabilnost, ki jo je na prvo mesto postavilo 8,97 odstotka vprašanih.

"Menim, da taki rezultati ne bi smeli presenetiti nikogar. Slaba ekonomska situacija, predvsem pa pomanjkanje splošnih strateških usmeritev Slovenije, ljudem ne puščata veliko izbire. Če k temu dodamo tudi marsikatero slabo izkušnjo vodenja, dobimo rezultat, ki je pred nami," je rezultate med drugim komentiral direktor zaposlitvenega portala MojeDelo.com Zoran Savin.

Raziskavo med več kot 200.000 iskalci zaposlitve v 189 državah po svetu sta pripravila ameriška svetovalna družba Boston Consulting Group in mednarodna mreža kariernih zaposlitvenih portalov The Network, katere član je tudi MojeDelo.

Raziskava je razkrila, da postaja beg možganov in mobilnost delovne sile nova stalnica svetovnega trga dela. Kar 63 odstotkov svetovnega prebivalstva je pripravljenega delati v tujini. Presenetljivo pa impulzi za to niso vedno pogojeno z gospodarskimi razmerami v domovini.

V zaposlitvenem portalu MojeDelo.com ob tem spomnijo, da se bodo slovenski iskalci zaposlitve in novih kariernih priložnosti v sredo in četrtek lahko udeležili 12. Kariernega sejma na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, ki ga vsako leto obišče med 15.000 in 20.000 obiskovalcev.