Tako Pikalo kot Virant se ne moreta zanašati na glasove iz opozicije, zagovor pred koalicijskimi poslanci pa bo zagotovo terjal nekaj več truda od Viranta. Razlog je v zanj neprijetni zgodbi o nakupu letalskih vozovnic pri Adrii Airways. Sprva je celo kazalo, da je Virant že izgubil podporo in zaupanje številnih v koaliciji.

Ministra lahko računata na podporo koalicije

Stališča koalicijskih poslanskih skupin, ki so se zvrstila v preteklem tednu, pa so vendarle pokazala, da lahko ministra - tudi zaradi želje po ohranitvi stabilnosti vlade - računata na podporo koalicijskih partnerjev. Nezaupnica Pikalu ali Virantu, ki je tudi predsednik DL, bi namreč dokaj verjetno povzročila konec koalicije ali pa bi jo vsaj resno ogrozila.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je tako napovedal, da ne bodo podprli nobene od obeh interpelacij. Po oceni vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja sta obe interpelaciji neresni. Prvi mož poslancev DL Rihard Braniselj pa meni, da gre tako v primeru Viranta kot Pikala za »karikaturo interpelacije«.

Da ne bodo podprli nobene od obeh interpelacij, je pretekli teden napovedala tudi SD. Kot je dejal vodja strankine poslanske skupine Matjaž Han, jih interpelacija zoper Viranta ni prepričala, zgodba o nakupu letalskih vozovnic pa je po njegovih besedah tema za protikorupcijsko komisijo.

Pikalo se z interpelacijo sooča prvič, Virant drugič

Pikalo, ki prihaja iz nabora ministrov SD, se sicer prvič sooča z interpelacijo. Poslanci SDS mu očitajo nepravilnosti in korupcijo pri javnem razpisu v zvezi z državljansko vzgojo iz leta 2009. Pri tem izpostavljajo tudi anonimno ovadbo, ki je bila vložena tako zoper Pikala kot nekdanjega šolskega ministra Igorja Lukšiča.

Virant pa že drugič prihaja pred DZ zaradi interpelacije. Na vrhu tokratnih očitkov skupine poslancev s prvopodpisanim Ivanom Vogrinom je politično kadrovanje, ker naj bi Virant nekdanjemu izvršnemu direktorju DL Janku Jenku pomagal v nadzorni svet Slovenske industrije jekla. Šlo naj bi tudi za sistemsko korupcijo v povezavi z Jenkovim podjetjem PCX Invest.

Interpelacija se mora nanašati na delo v času ministrovanja

Po Virantovem mnenju opozicija interpelacije ni vložila v skladu z ustavo. Kot poudarja, se očitki v veliki večini ne nanašajo na njegovo delo ministra. Podoben poudarek je najti tudi v Pikalovem zagovoru. Opozarja namreč, da se interpelacija lahko nanaša le na delo ministra in njegovega resorja, ne pa na delo, ki je potekalo v drugem času in na drugi ustanovi.

Sicer je Virant že pred časom zagotovil, da bo odstopil, če bo Komisija za preprečevanje korupcije v primeru nakupa letalskih vozovnic ugotovila nepravilnosti. Premierka Alenka Bratušek pa je ob robu nedavnega obiska zasavskih rudarjev izrazila prepričanje, da bo Virant vedel, kaj mora narediti, če bo komisija ugotovila, da je storil karkoli narobe.