V Sloveniji zapuščamo meje resne politike

Evropski poslanec je v izjavi novinarjem danes ocenil, da s pogovori okoli predloga za komisarskega kandidata v Sloveniji zapuščamo meje resne politike.

V sredo je STA neuradno izvedela, da naj bi si novi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker na mestu evropske komisarke želel premierko v odhodu Alenko Bratušek. Peterle je danes dejal, da Junckerja pozna že več kot 20 let in ne verjame, da bi se on ali njegova pisarna "igrala na tak način".

A hkrati, kot pravi, "ne more trditi, da je šlo za spin". Po njegovih besedah so sicer stave in želje velike, a se "v Bruslju to dela na drugačen način".

Peterle ni odgovoril, ali bi podprl Bratuškovo

Ni pa konkretno odgovoril, ali bi podprl Bratuškovo, če bi bila predlagana za evropsko komisarko. Predvsem bi podprl, kot je dejal, dogovor kriterijev za imenovanje kandidata. Za to je bil po Peterletovem mnenju čas že pred evropskimi volitvami, primernega kandidata ali kandidatko pa bi lahko predlagali teden po njih.

Po njegovih besedah bi bilo spodobno, da bi kandidata - ki mora imeti močne politične izkušnje, predlagali veliko prej. Ob tem Peterle priznava, da trenutno nismo edini, ki še nimamo predloga za komisarskega kandidata, vendar pa ima vtis, "da vodimo z načinom, ki ne navdušuje Bruslja".

Danes je pričakovati, da bo vlada predlagala kandidata

Danes je namreč pričakovati, da bo vlada vendarle predlagala kandidata oz. najverjetneje listo kandidatov za evropskega komisarja, saj se o enem imenu še niso uspeli uskladiti. Na listi naj bi bili Bratuškova, evropska poslanka SD Tanja Fajon, prvak DeSUS Karl Erjavec ter na predlog SMC dosedanji evropski komisar Janez Potočnik.

"Mislim, da so preveč v ospredju stolčki, premalo program. S tako politiko ne bomo dvignili Slovenije," je posvaril Peterle, misleč tudi na koalicijska pogajanja.

NSi si je sicer pustila odprta vrata za nadaljnja pogajanja s SMC za vstop v koalicijo, čeprav ima precej pripomb na osnutek koalicijske pogodbe. Med osnutkom in med programom NSi je tudi po Peterletovih ocenah velika razlika. Zato meni, da bi stranka s svojo močjo težko uveljavljala tisto, kar bi bilo treba za Slovenijo narediti.