Peterle, prvi predsednik slovenske vlade in aktualni evropski poslanec, je ob robu današnjega simpozija poudaril, da v glavah krščanskih demokratov zagotovo vladajo isti pogledi in koncepti, kot so veljali ob ustanovitvi Slovenskega krščansko-socialnega gibanja 10. marca 1989, ki je novembra istega leta preraslo v stranko in se preimenovalo v Slovenske krščanske demokrate (SKD).

Po mnenju Peterleta, sicer tudi dolgoletnega predsednika SKD, je za politično prihodnost Slovenije zelo pomembno, da se demokrščanska opcija okrepi in "bliža se čas, ko se bo to znova pokazalo".

Izrazil je tudi veselje ob "tej novi volji" NSi in SLS, ki iščeta možnosti za sodelovanje. Stranki se namreč dogovarjata o skupnem nastopu na majskih volitvah v Evropski parlament. Nosilec liste bi bil Peterle.

Peterle: Smiselno je nastopiti skupaj

"Nima smisla, da živimo od tega, kar ni šlo, ampak je prav, da iščemo poti naprej. Verjetno tudi dolgoročno nima smisla, da imamo dve stranki, ki se gibljeta blizu praga vstopa v parlament. Smiselno je, da te sile nastopajo skupaj," je povedal Peterle in dodal, da bo vse odvisno zlasti od vodstev strank, pa tudi od terena.

Prvi predsednik Slovenske kmečke zveze Ivan Oman je medtem jasen: "Prej ali slej bo na temelju demokrščanske opcije ena stranka." Ob tem je spomnil na poskuse združitve te opcije že v preteklosti. Leta 2000 sta se namreč, po dolgih letih prizadevanj, združili takratna vladna SLS in opozicijska SKD, a po nekaj mesecih sta se znova razdelili in nastala je NSi.

Takšno združevanje po Omanovih besedah zahteva čas in razumnost. Leta 2000 razumnosti ni bilo dovolj, je ocenil in hkrati izrazil prepričanje, da je na Slovenskem dovolj prostora za konzervativno opcijo na krščanskodemokratskih temeljih, ki bo nekoč tudi zelo močna.

V NSi za povezovanje sil na desni sredini

Predsednica NSi Ljudmila Novak je zatrdila, da si v stranki prizadevajo za povezovanje sil v desni sredini, SLS pa jim je zagotovo najbolj sorodna stranka. Končne odločitve glede sodelovanja na EU volitvah sicer še ni, a je Novakova prepričana, da je takšno sodelovanje smiselno in pomembno. "Ker pa so bile v preteklosti storjene določene napake in imajo ljudje slabe izkušnje z združevanjem strank, zdaj ne želimo govoriti o združevanju, ampak o povezovanju ob določenih projektih," je dodala.

Kot je še menila Novakova, so krščanski demokrati odigrali pomembno vlogo pri osamosvajanju Slovenije. Prepričana je tudi, da bi bilo stanje v državi lahko precej boljše, če bi bila krščanska demokracija dalj časa na oblasti.

Prvak SLS Franc Bogovič pa je poudaril, da je treba tako v družbi kot politiki iskati zlasti tisto, kar združuje. Nekaj izkušenj iz leta 2000 je zagotovo bolečih, je pristavil, a danes SLS in NSi govorita zlasti o tem, kaj imata skupnega in ne, kaj ju loči.

Današnjega simpozija so se med drugim udeležili tudi nekateri ministri iz prve slovenske vlade, med drugim Janez Dular, Jože Osterc, Izidor Rejc in Peter Vencelj, pa tudi gostje iz tujine, kot je denimo nekdanji podpredsednik avstrijske vlade Erhard Busek.