Poslanec Peter Vilfan je v torek vodstvo ZaAB obvestil, da izstopa iz stranke, kar seveda pomeni, da tudi ni več njen podpredsednik. Svoje odločitve v izstopni izjavi ni obrazložil, saj je, kot nam je dejal včeraj, razloge za svoje nezadovoljstvo že velikokrat navedel. Tako je na prvem sestanku stranke po državnozborskih volitvah podprl stališče takratnega predsednika sveta stranke Stojana Pelka, ki je predvčerajšnjim tudi zapustil vrste ZaAB, naj Bratuškova od komisarske kandidature odstopi. Ker so volilci prisluhnili njenim predvolilnim nagovorom in ZaAB dali svoj glas za vstop v državni zbor, se jima je namreč njeno vztrajanje pri kandidaturi za evropsko komisarko zdelo nekorektno.

Še ena nočna korespondenčna seja

Kasneje pa je Vilfan Bratuškovo večkrat pozval, naj odstopi kot predsednica stranke. Po njegovih besedah najprej že v času oblikovanja koalicije, natančneje pred zadnjim sestankom predstavnikov SMC in ZaAB. Glavni cilj najmanjše parlamentarne stranke je bil namreč njen vstop v koalicijo, Bratuškova pa je bila pri uresničitvi tega cilja glavna ovira. Prav tako je Bratuškovi odstop s predsedniškega mesta predlagal pred njenim odhodom na komisarske priprave, pa na prvi seji izvršnega odbora (IO) stranke po njenem bruseljskem fiasku. A so tedaj člani IO menili, da ji dajo še nekaj časa za premislek, čemur tudi Vilfan ni nasprotoval. »Naslednji dogodki pa so pokazali, da Bratuškova z vrha stranke ne namerava odstopiti, zato sem se odločil za izstop iz stranke,« nam je včeraj dejal poslanec ZaAB. In dodal, da ga je sicer v zadnjem času vznemirilo še nekaj potez predsednice ZaAB: od pobude, da denar za izobraževanje poslancev namenijo za njeno pospešeno učenje angleškega jezika, do nedavne korespondenčne seje izvršnega odbora ZaAB.

Bratuškova je namreč – tako pravi več naših sogovornikov – brez širšega dogovora v ZaAB na nočni korespondenčni seji IO dosegla imenovanje enajstih vodij programskih odborov stranke, s tem pa tudi razširitev sestave sveta stranke s člani, ki so ji bliže. Kot razlog za ta manever vidijo njeno težnjo, da bi se na vsak način obdržala na čelu stranke. V ponedeljek naj bi namreč svet stranke odločal o tem, ali bo imela ZaAB kongres, na katerem bodo izbirali novo vodstvo. Ob tem je v ZaAB mogoče še slišati, da naj bi se člani IO na zadnji seji dogovorili, da sestave sveta do odločitve glede nadaljnjega vodenja stranke ne bodo spreminjali.

»Nobenega tovrstnega sklepa ni bilo,« nam je včeraj dejala Alenka Bratušek, s katero smo se sicer pogovarjali, še preden smo izvedeli za Vilfanov izstop, kasneje pa se na naše klice ni več odzvala. Prav tako je poudarila, da ni bil njen namen širiti sestavo sveta stranke, temveč da se vanj vključijo ljudje, ki so bili z njimi na volitvah, kandidirali..., več kot polovica vodij programskih odborov pa je bilo že doslej članov sveta stranke. Na vprašanje, zakaj z omenjenimi imenovanji vendarle niso počakali do ponedeljkove seje sveta stranke, pa je odgovorila, da bo vsak čas minilo sto dni sedanje vlade, zato je prav, da ZaAB kot opozicijska stranka pripravi alternativni program.

V poslanski skupini namerava ostati

Vilfan se je v preteklih dneh v medijih večkrat pojavljal kot možen naslednik Bratuškove, a nam je včeraj zatrdil, da sam o tem, da bi kandidiral za predsednika ZaAB, niti sekundo ni razmišljal. Prva stranka, v katero je vstopil pri 54 letih, je bila Pozitivna Slovenija, saj je želel Zoranu Jankoviću pomagati do čim boljšega rezultata. Po razhodu v PS se je odločil za ZaAB in na željo Bratuškove kandidiral za njenega podpredsednika. »Ne bom rekel nikoli več, zagotovo pa lep čas ne bom član nobene stranke,« je včeraj napovedal Vilfan, ki pa iz poslanske skupine ZaAB ne namerava oditi. Ker – kot pravi – ta dela dobro in veliko. Če bodo predsednica stranke oziroma njeni organi menili, da bi moral zapustiti njihovo poslansko skupino, pa bo to storil.

Na vprašanje, zakaj v ZaAB ni vztrajal do tedaj, ko bo jasno, ali bo stranka vendarle dobila novo vodstvo, pa je Vilfan dejal, da se ni želel iti na sejo sveta »bojevat«. »To zame ni zgodba zmagovalcev in poražencev. Ocenil sem, da je bolje, da se iz stranke umaknem.«

Vilfan je sicer pred dnevi podpisal pismo, v katerem okoli polovica članov sveta meni (po nekaterih navedbah naj bi bilo podpisnikov 12, po drugih 14), da bi morala Bratuškova odstopiti s predsedniškega mesta in stranki omogočiti, da »gre naprej«. Kot pravijo nekateri naši sogovorniki, je namreč ZaAB v javnosti izgubila kredibilnost, prav tako pa ima težave s pridobivanjem sogovornikov v političnih vrstah. Bratuškova je za zbiranje podpisov sicer slišala, vendar pa nam je včeraj dejala, da pisnega poziva k odhodu ni prejela. Na vprašanje, ali namerava odstopiti, pa je odgovorila: »Ne bom vam razlagala, kaj bom naredila. Na svetu stranke se bomo pogovorili, kaj je za stranko najbolje.«