Govorice o zamenjavi generalnega direktorja policije, ki so se zadnje dni stopnjevale, so se izkazale za resnične. Vlada je včeraj na predlog notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar razrešila Stanislava Venigerja, za vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije pa je imenovala vodjo slovenskih kriminalistov Marjana Fanka. Razlog za zamenjavo je notranja ministrica včeraj opisala zelo skopo. Po njenih besedah je to del njenega konteksta vizije. Po naših neuradnih informacijah je tudi Venigerja zgolj seznanila z dejstvom o razrešitvi, do kakršnega koli usklajevanja vizij ali vsebinskih pogovorov pa nista prišla. Veniger naj bi razrešitev sprejel precej stoično, s 45 leti delovne dobe pa odhaja med upokojence. Zaradi predčasne razrešitve mu pripada tudi zajetna odpravnina.

Enostavna razrešitev po Gorenakovi zakonodaji

Veniger je vodenje policije prevzel oktobra 2012, v času Janševe vlade. Imenovan je bil še po stari zakonodaji, ki je določala strožje pogoje imenovanja in razrešitve, tedanji notranji minister Vinko Gorenak pa je zakonodajo nato spremenil v smer, ki generalnega direktorja policije približuje drugim visokim javnim uslužbencem in daje politiki večji vpliv pri njegovem imenovanju in razreševanju. Tako je lahko sedanja notranja ministrica povsem enostavno presekala Venigerjev petletni mandat že na dveh petinah. Po naključju sta prav dve petini tudi zakonsko predvideni del povprečne bruto plače generalnega direktorja, ki ga bodo na notranjem ministrstvu morali pomnožiti z vsemi meseci mandata, ki so Venigerju še ostali, ter mu zmnožek nakazati v obliki odpravnine. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi odpravnina dosegla več kot 60.000 evrov.

Ker je Veniger, podobno kot že pred njim Janko Goršek, policijo vodil strokovno in korektno, so bili odzivi na razrešitev različni. »To je normalen proces, je pa res, da se to dogaja zelo hitro,« je odločitev kolegice komentiral zunanji minister Karl Erjavec, nekdanji notranji minister Vinko Gorenak (SDS) pa je tvitnil: »Če to delajo levi, je to 'potrebno', če desni, je pa kadrovski cunami.«

Brez afer do strokovnega naslednika

Policisti, s katerimi smo govorili včeraj, so Venigerjevo vodenje policije ocenili kot dobro in brez posebnih – bodisi pozitivnih, bodisi negativnih – presenečenj, seveda pa bi si predvsem sindikalisti želeli trdnejšega boja z vlado za finančna sredstva. Nekateri so mu na začetku mandata zamerili zaposlitev Bruna Blažine na čelo NPU (za vršilca dolžnosti direktorja), s čimer naj bi šel preveč na roko tedanjemu notranjemu ministru Gorenaku, vendar so bili z njegovim kasnejšim izborom Darka Majheniča za direktorja NPU večinoma zadovoljni. Rezultati dela policije so bili pod vodstvom Venigerja kljub finančni stiski dobri, Veniger pa se ni zapletal v afere. Pojavili so se le očitki za nazaj, da je na prejšnjem delovnem mestu na švicarskem inštitutu Center za demokratični nadzor nad oboroženimi silami dobival tudi dodatek za delo v tujini, čeprav je bila njegova pisarna v Sloveniji. Prav ta zgodba se je včeraj ponekod omenjala kot morebitni neuradni razlog za zamenjavo, vendar po naših informacijah ni bila glavni povod. Pomisleki naj bi šli predvsem v smer povezanosti Venigerja s politično desnico, ki ga je imenovala.

Čeprav načeloma velja, da prepogoste zamenjave na čelu policije niso dobrodošle, če niso res nujno potrebne, je ob zamenjavi generalnega direktorja dobra novica vsaj ime Venigerjevega naslednika. Leta 1966 rojeni magister varstvoslovja Marjan Fank, ki ga je na dosedanje mesto direktorja uprave kriminalistične policije imenoval prav Veniger, je eden najvidnejših in najbolj spoštovanih slovenskih policistov.