15. 00 - Odvetnik Toneta Krkoviča Jože Hribernik meni, da je bila današnja pritožbena seja višjega sodišča v primeru Patria korektna, sam pa pričakuje oprostilno sodbo. "Računam namreč, da bo senat delal po pravu," je dejal. Tone Krkovič ne pričakuje ničesar, je pa, kot je dejal, v Sloveniji možno vse. Njegova pričakovanja po seji so bolj pozitivna, kot je mislil, da bodo, saj so imeli možnost dodatno pojasniti razloge za pritožbo. "Pričakujem oprostilno sodbo," je dodal.

14. 35 - Prokurist Rotisa Ivan Črnkovič pa se nasprotno boji, da bo višje sodišče potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča in jih obsodilo. Ob tem svari, da če bodo obsojeni, bodo obsojeni brez dokazov, v tem primeru pa "se bojte, ker nismo izgubili samo milijard, ampak tudi osnovne človekove pravice". Na današnji seji so sicer po njegovih besedah samo ponovili tisto, kar so delali do zdaj, ni "pa znakov, kaj bo". Meni pa, da če bi bilo sodišče pošteno, potem bi bili oproščeni že na prvi stopnji.

V primeru obsodbe se ne boji zapora, se pa boji za podjetje in delavce. Namreč če bo obsojen, to po njegovih besedah pomeni ničnost pogodbe za patrie, "v tem primeru pa je stečaj Rotisa neizbežen". "Tudi če bom odslužil zapor in bo na Evropskem sodišču za človekove pravice sodba razveljavljena, to v tem primeru ne pomeni nič," opozarja.

14. 20 - Predsednik SDS Janez Janša je pričakoval, da bo višje sodišče danes odločilo o zadevi Patria, v kateri je bil na prvi stopnji obsojen. Kot je dejal po današnji seji senata, se bo odločitev očitno zavlekla in se bo sodbo očitno čim bolj poskušalo približati evropskim volitvam. Prvostopenjska sodba bo v vsakem primeru padla, je prepričan.

To bo po Janševih besedah že tretjič, da bo postopek v zadevi Patria približan volilnim opravilom, kar je po njegovem mnenju dodaten znak, da gre že od samega začetka za politični proces.  Sedaj je po njegovem mnenju vprašanje le, na kateri instanci bo sodba padla.

"Sodišče, ki bo to sodbo razveljavilo, obstaja ali pa še bo sestavljeno," je dejal predsednik SDS in nekdanji predsednik vlade. Poudaril je, da višje sodišče ni zadnja sodna instanca, obstajata še vrhovno in ustavno sodišče. Poleg tega tudi Evropsko sodišče za človekove pravice. "Takšna absurdna obtožba ne more dobiti končne pravne potrditve. Če bi se to zgodilo, je najbolje, da se vsi izselimo iz te države," je še povedal.

V vsakem primeru se škode, ki je nastala s tem procesom, ne bo dalo v celoti popraviti, je povedal Janša, ki pravi, da je škoda ogromna. Pa ne le zanj in njegovo družino ter ostale obsojence, ampak tudi za državo, ki je bila s to afero potisnjena v nek politični vrtinec, kjer se ne pogovarjamo v realnih problemih, je nadaljeval.

Po njegovem mnenju se tožilstvo in pravosodje izkorišča za odstranjevanje političnih nasprotnikov. Gre za tako imenovano selektivno uporabo pravice, je dejal. Po njegovih besedah višje sodišče danes ni dovolilo, da bi odgovorili na absurdne navedbe, ki jih je tožilstvo zapisalo v odgovoru na njihovo pritožbo. Namesto, da bi dodatno argumentiralo obtožbe, tožilstvo navaja neke insinuacije, ki bi po mnenju Janše bolj sodile v čas 50. let prejšnjega stoletja ali pa kozlovsko sodbo v Višnji Gori.

Kot je namreč ocenil Janša, ga tožilstvo obtožuje, da je storil kaznivo dejanje, ker se je poistovetil z dejanji pokojnega Jožeta Zagožna. Zagožen se ne more več braniti, vendar pa po Janševih besedah v celotni sodni dokumentaciji ni niti ene Zagožnove navedbe, ki bi njega kakor koli obremenjevala. "Ta insinuacija je tudi nepietetna, gre za neko posebno novo obliko namišljenega miselnega delikta," je dejal.

Višje sodišče končalo pritožbeno sejo v zadevi Patria, odločitev še ni znana

13. 40 - S poročilom o sojenju na prvi stopnji ter s predstavitvijo argumentov obrambe in tožilstva se je končala današnja pritožbena seja višjega sodišča v zadevi Patria. Kot je bilo pričakovati, sodišče odločitve danes še ni sprejelo, obtoženi pa so poslopje sodišča zapustili ob podpori zbranih privržencev in tudi skupini njihovih nasprotnikov.

Obtoženi so ponovno zavrnili navedbe iz obsodilne sodbe, medtem ko je tožilec Andrej Ferlinc poudaril, da se z njo v celoti strinja in da ji pravzaprav ni kaj dodati.

Predsednik senata višjega sodišča Milan Štrukelj je sicer že v začetku pritožbene seje napovedal, da senat danes še ne bo sprejel odločitve. Sodišče se bo potrudilo, da bo odločitev znana v 30 dneh, je pa Štrukelj dopustil možnost, da bi o zadevi odločili tudi pozneje.

13. 23 - Janez Janša je zapustil prizorišče.Današnja razprava je končana.

13. 22 - Tone Krkovič je ob prihodu s sodišča rekel, da je težko oceniti, kaj se bo zgodilo. Če bo ponovljena sodba prvostopenjskega sodišča, ne bo to nič dobrega ne za pravosodje in ne za Slovenijo.

13. 20 - Podporniki so neutrudljivi: "Janša! Slovenija! Janša! Slovenija!"

13. 16 - Janez Janša je stopil iz sodišča, množica ga je nagradila z aplavzom in veselim vzklikanjem podpore.

13. 10 - Množica je skorajda ponorela, začela je ploskati in vzklikati: Janša, Janša! A predsednika SDS še ni na spregled.

12. 37 - Podporniki Janše so na toplem soncu malce predramili in nekajkrat vzkliknili: Slovenija, Janša! Slovenija, Janša!

12. 10 - Čeprav se je odločanje sodnega senata zavleklo in bo trajalo še nekaj ur, pa Janševi podporniki ne obupavajo. Pred sodiščem se slišijo vzkliki "Janša! Janša!" in "Slovenija!", vsaj enkrat pa so do sedaj že zapeli slovensko himno.

12. 00 - Hrvaški časnik Novi list v današnji izdaji primerja pomen sojenja prvaku SDS Janezu Janši v zadevi Patria s postopki proti bivšemu hrvaškemu premieru Ivu Sanaderju. Od pravnomočne sodbe senata višjega sodišča v Ljubljani ni odvisna samo usoda bivšega slovenskega premiera in šefa opozicije ter enega od politikov z najdaljšo kariero v Sloveniji in regiji, temveč tudi razmerje moči na slovenski politični sceni v prihodnosti, ocenjuje časnik.

Reški časopis spominja, da je sojenje potekalo v zelo napetem ozračju in da je Janša od začetka trdil, da je žrtev montiranega političnega procesa. Sojenje je primerjal s komunističnimi političnimi sojenji po drugi svetovni vojni, iz obtožb pa se je norčeval, češ da je na "neznanem mestu, v neznanem času in na neznani način" prejel podkupnino.

Vendar pa je sodišče nepravnomočno ugotovilo, da je Janša bil v stiku z glavnimi akterji velike mednarodne afere ob prodaji finskih oklepnikov in da je bila njegova distanca od posla s Patrio namerna, ker je želel ostati neviden, navaja Novi list.

Pred današnjo obravnavo so Janševi politični somišljeniki in mediji pod njegovim nadzorom sprožili kampanjo, v kateri poskušajo predstaviti Janšo kot žrtev "udbomafije". Medtem pa liberalni del slovenske javnosti ocenjuje postopek kot enega najpomembnejših delov v "mučnem in bolj ali manj neuspešnem boju" proti politični korupciji v Sloveniji, še piše reški časnik. "Drugače povedano, sojenje za afero Patria za Slovenijo predstavlja približno tisto, kar za Hrvaško in njen obračun s korupcijo pomeni postopek proti bivšemu premieru Ivu Sanaderju," sklene Novi list.

11. 00 - Pred sodiščem je tudi Vinko Gorenak, vidni predstavnik stranke SDS. Našemu novinarju na terenu je zaupal, da je sicer težko reči, kaj se bo danes pripetilo, zagotovo pa na samem koncu pričakuje oprostilno sodbo. Če ne prej, pa na sodišču za človekove pravice v Strasbourgu. Glede na trenutno stanje v pravosodju je zelo mala verjetnost, da bi sodišče sedaj izreklo oprostilno sodbo.

Na vprašanje, kaj bi se zgodilo v stranki SDS, če bi bila sodba obsodilna, pa je dejal, da taktike sedaj zagotovo ne bo razlagal, saj da so to intimne stvari stranke. Resne stranke, kakršna je SDS, pa – tako Gorenak – o takih zadevah zagotovo razmišljajo in se na podobne stvari pripravljajo.

Gorenak sicer še upa, da bo nekoč prišlo do kritične mase, ki bo svoje opravila na volitvah in da bomo enkrat postali kot povprečna evropska država.

10. 40 - Še pred predstavitvijo prvostopenjskega postopka, pritožb obsojenih in odgovora tožilstva, je Janšev zagovornik Franci Matoz poudaril, da je okrajna sodnica Barbara Klajnšek, ki je zadevo vodila na prvi stopnji, v spis naknadno vložila finsko sodbo v zadevi Patria, čeprav se je njena funkcija končala, ko je spis odstopila pritožbenemu senatu. Senat pa te sodbe ni vročil strankam, je poudaril Matoz.

Res je bila sodba poslana z okrajnega sodišča, je dejal Štrukelj, a zgolj zato, da so se seznanili s sodbo, ki pa na slovensko sodbo nikakor ne more vplivati. Sodniki so namreč zavezani k spoštovanju slovenske ustave in zakonov, zato sodbe nikakor ne morejo opirati na tujo sodbo ali pa tega dokumenta uporabiti kot dokaz.

10. 25 - Sodnica poročevalka Mateja Lužovec je v nadaljevanju pojasnila, da se pritožba ne nanaša zgolj na sodbo ljubljanskega okrajnega sodišča, ampak tudi na dva sklepa, s katerima je sodišče odločilo o predlogu za izločitev dokazov. Obramba je namreč izpodbijala na Finskem pridobljene dokaze, ker naj bi bile pri njihovem zbiranju kršene človekove pravice.

Prebrala je izrek sodbe prvostopenjskega sodišča, s katero je bil predsednik SDS Janez Janša obsojen na dve leti zapora, brigadir Tone Krkovič in prokurist Rotisa Ivan Črnkovič pa na 22 mesecev za zapahi.

Obramba je po besedah Lužovčeve ljubljanskega okrajnega sodišča izpodbijala zaradi po njihovem mnenju bistvenih kršitev določb kazenskega postopka, kazenskega zakona in tudi zmotne ter nepopolne ugotovitve dejanskega stanja.

Zagovorniki zato predlagajo spremembo sodbe in oprostitev njihovih strank ali pa razveljavitev sodbe in vrnitev v ponovno odločanje sodišču prve stopnje. Krkovičev odvetnik Jože Hribernik tukaj predlaga, naj se zadevo na prvi stopnji dodeli drugemu sodniku. Tožilstvo je odgovorilo, naj se pritožbe zavrne kot neutemeljene ter se sodbo potrdi, potrdi pa naj se tudi izpodbijana sklepa glede predloga za izločitev dokazov.

10. 00 - Senat višjega sodišča danes še ne bo sprejel odločitve v zadevi Patria. Gre namreč za obsežno zadevo, je v začetku javne seje pojasnil predsednik senata Milan Štrukelj, ki dopušča možnost, da višji sodniki ne bodo uspeli odločiti niti v 30-dnevnem roku. Seja senata se je začela s poročilom sodnice poročevalke. Štrukelj je ob začetku današnje seje senata pojasnil, da se bodo 30-dnevnega instrukcijskega roka sicer skušali držati, a da se glede na obsežnost in zapletenost zadeve lahko zgodi, da bodo potrebovali dalj časa.

9. 45 - "Če gre Sloveniji dobro, gre tudi nam, južnjakom, bolje," je prepričan gospod, ki se je z Balkana pred 35 leti preselil v Slovenijo.

9. 40 - Eden od podpornikov Janše se je razhudil nad nasprotniki, ki so se zbrali pred sodiščem: "Kučan naj gre, od koder je prišel. Sramota je, da ste danes pred sodiščem!"

9. 35 - Posamezniki so odšli tudi v sodno dvorano, kjer spremljajo javno sejo. Opaziti je tudi nekaj znanih obrazov, med njimi so poslanci SDS in vidnejši člani stranki. Evropski poslanec iz vrst SDS Milan Zver je pred sodiščem v izjavi za medije dejal, da je prišel spremljat "proces, ki je unikum v pravni državi". Kot pravi, ga spominja na proces proti Jožetu Pučniku izpred več let, ki pa takrat ni bil obsojen. "Nekaj podobnega pričakujem tudi danes," je dejal Zver.

9. 30 - Poleg podpornikov pa je pred sodiščem na Tavčarjevi ulici tudi okoli dvajset Janševih nasprotnikov, ki danes pričakujejo potrditev prvostopenjske sodbe. Med drugim nosijo transparent z napisom Gotov je, Janša v zapor.

9. 23 - Prokurist Rotisa Ivan Črnkovič pa danes pričakuje ponovno obsodbo. "To je bila že na prvi stopnji največja kršitev človekovih pravic. Danes se bo zgodila ponovno. Slovenci, zbudite se." Tone Krkovič je pred odhodom v dvorano na vprašanje, kaj pričakuje danes, odgovoril, da je možno vse.

9. 21 - Zbralo se je okoli 100 podpornikov in okoli deset nasprotnikov Janše. Predsednik SDS Janez Janša je pred odhodom v sodno dvorano izrazil pričakovanje, "da bo te farse prej ali slej konec". Janša je sicer prepričan, da se "pravljičarstvo v okviru namišljenega mišljenjskega delikta nadaljuje". Ob tem je spomnil, da je državni tožilec v odgovoru na njegovo pritožbo zapisal, da se je Janša poistovetil z Jožetom Zagožnom, zato da je "nedvomno storil kaznivo dejanje". Je pa po njegovem tudi višje sodišče na nek način izrazilo smisel za humor, saj je današnjo obravnavo sklicalo na svetovni dan pripovedništva".

Janša še ocenjuje, da se je od sodbe na prvi stopnji junija lani do danes zgodilo nekaj pomembnih stvari: "Ena od teh je ta, da se je krog virtualnih dokazov zaključil, tako da smo po razsodbi sodišča na Finskem poleg neznanega kraja, neznanega komunikacijskega načina, neznane osebe in obljube neznane nagrade dobili še neznane podkupovalce. Tako je murgeljski scenarij zdaj kompleten."

9. 20 - Gospod Milan je brez dlake na jeziku priznal, da Janše ne mara: "Janša je prvi lopov in tajkun v svobodni državi. Danes sem tukaj, ker bo obsojen!"

9. 15 - Nasprotnik Janše: "Te nesposobneže je treba sesuti in odpraviti birokratski krč!"

9. 12 - Še en transparent: "Tudi Kos si je zlomil kljun".

9. 10 - Poslanec SDS Andrej Vizjak je pred sodiščem povedal, da je prišel na shod v podporo Janezu. "Če nekoga obsodijo, je treba imeti nedvomne dokaze. Bojim se živeti v državi, kjer je na podlagi sklepanj lahko kdorkoli obsojen. Sodba je posmeh pravni državi," opozarja. "Danes sem tukaj kot poslanec in državljan. Zapori so rezervirani za dokazano krive, ne pa, da se nekoga v zapor pošlje na podlagi indicev."

9. 05 - Roman Leljak pa meni, da so v ozadju igre: "Vse preveč je političnih zapletov. Upam, da se bo to v Sloveniji kmalu končalo." 

9. 02 - "V sodstvo ne zaupam, ker je preveč primerov, kjer ne razsodijo prav. Na primer pri balkanskem bojevniku," poudarja udeleženec shoda, ki bi rad ostal anonimen.

9. 00 - Udeleženka shoda Iva pravi, da če nimaš dokazov, potem sodiš krivo. Postavlja se dvom, kje imajo na toliko straneh dolgega sodnega spisa dejanske dokaze, se sprašuje. Na shod je prišla kot aktivna državljanka, meni pa, da so Janšo v zadevo Patria namerno vpletli lobisti. "Ne dovolijo mu, da bi se branil, kršene so mu ustavne pravice," pravi Iva, ki poudarja, da je dobro informirana o procesu, celo bolje kot novinarji. "Slovensko pravosodje pa je rakotvorba, ki sega še iz prejšnjega sistema."

8. 55 - Na shod so nekateri prišli tudi od malo dlje – na primer iz Celja in Zasavja.

8. 53 - "Nočemo politične sodnije, hočemo pravno državo."

8. 50 - Še nekaj napisov na transparentih: "Kučan demokrat, slovenski narod brez gat", "Brez dokazov – danes jaz, jutri ti, konec osebne svobode".

8. 45 - Pred vhodom na sodišče so udeleženci shoda razprostrli slovensko zastavo.

8. 40 - Janševi podporniki so pred sodišče prispeli opremljeni s transparenti. Na enem od njih piše: "Murgle so nam vsem v pogubo". Na drugem pa: "Boter Milan … tvoje sanje: sodbe brez dokazov".

8. 35 - Janša je ob prihodu na sodišče požel aplavz. Vzklikali so: "Janez, Janez, bravo!"

8. 30 - V SDS sicer pričakujejo oprostilno sodbo za predsednika stranke. Pričakujejo "zaključek sramotnega procesa, ki jemlje ugled slovenskemu pravosodju", je včeraj dejal poslanec SDS Zvone Černač. Vztrajajo, da ne gre za praven, pač pa politično montiran proces, čigar edini namen je odstranitev Janše iz političnega prostora.

8. 25 - Pred višjim sodiščem v Ljubljani se je zaenkrat zbralo nekaj deset podpornikov Janeza Janše. Med njimi je tudi nekaj vidnih predstavnikov stranke SDS - Eva Irgl, France Cukjati, Zvone Černač, Vasko Simonitti in Jože Tanko. Za danes (v času med odločanjem sodnega senata) je napovedan shod pred sodiščem, prisotnost na njem pa je na spletnem družbenem omrežju facebook napovedalo okoli 150 Janševih podpornikov.