»Tu so dokumenti. V miru jih preglejte.« S temi besedami nam je včeraj pater Bogdan Knavs, nekdanji gvardijan in rektor bazilike na Sveti Gori ter sedanji gvardijan in skrbnik študentskega doma pri frančiškanih v ljubljanski Šiški, dovolil vpogled v zbrane pogodbe in račune. Ti dokazujejo, da je svojo zavezo, dano pred natanko letom dni, vzel skrajno zares. Stanovanje, ki mu ga je z oporoko zapustila leta 2010 umrla 91-letna vdova Z. S., je tako, kot je napovedal v Dnevniku 29. maja 2013, prodal, izkupiček pa namenil ljudem v stiski. V dobrodelne namene je po plačilu davkov razdelil natanko 54.300 evrov.

S tem je na najlepši mogoč način odgovoril vsem tistim, ki so dejstvo, da je pokojna Z. S. premoženje zapustila patru, ne pa svojim dedičem, lani spomladi poskušali izrabiti za njegovo javno diskreditacijo. Pismo, ki ga je o domnevno spornem ravnanju patra Knavsa napisal upokojeni učitelj iz Kobarida, je v novinarske roke namreč zašlo kar dve leti potem, ko je bilo poslano patrovemu predstojniku. Marsikomu očitno ni bilo po volji, da je pater tako ostro in nepopustljivo zahteval, naj pristojni za mariborski finančni škandal prevzamejo polno odgovornost (nadškofa Stres in Turnšek sta odstopila šele lani julija), ali ko je na komemoraciji za padle na Trnovem leta 2012 med drugim zahteval tudi spoštljiv odnos do partizanov... in požel zgražanje v delu cerkvenih krogov.

Knavs: Nisem zlorabil zaupanja

»Gospa je jasno izrazila svojo poslednjo voljo. Hotela je, da dedujem njeno premoženje, ker mi je zaupala, da ga bom namenil za reveže, kar ga tudi bom. Poznala je moje delo z gluhimi in naglušnimi, poznala je tudi mene, saj sem ji veliko pomagal, ji našel dom v Vipavi, ko je obnemogla, jo obiskoval v bolnišnici. Ali naj me bo zaradi tega sram?« se je lani maja jezil p. Knavs, ko smo ga soočili z očitki I. R., ki ga je v svojem pismu predstojniku Stanetu Zoretu predstavil kot neusmiljenega koristolovca, ki je zlorabil zaupanje ostarele gospe in jo »prepričal«, da mu je v oporoki zapustila svoje stanovanje in prihranke.

Knavs ne zanika, da je omenjeno gospo, ki je vsak dan prihajala k maši, spoznal v njenih poznih letih, da je oporoko spremenila njemu v prid, čeprav bi lahko premoženje zapustila sestri ali polbratu, in da ji je našel tudi odvetnika. Nadvse odločno pa je zavrnil namigovanja, da bi se hotel z volilom osebno okoristiti. Debel fascikel pogodb in drugih papirjev, med njimi številnih zahval, ki smo jih včeraj podrobno pregledali, verodostojnost patrovih besed potrjuje.

Stanovanje, ki mu ga je zapustila Z. S., je p. Knavs prodal lani avgusta. Za 40 kvadratov veliko stanovanje v starejšem bloku v Šiški je iztržil 67.700 evrov. Pokojna gospa mu je zapustila še 20.194 evrov, skupno je torej razpolagal s 87.894 evri. Od tega je v skladu z željami pokojnice 10.000 evrov predal sobratu Francu Lisjaku, 12.503 evre je plačal davka na dediščino, 639 evrov je šlo za sodno takso, 1426 evrov pa za davek od prodaje stanovanja. Od preostalih 63.326 evrov je za donacije razdal že omenjenih 54.300 evrov.

Sklenil 55 donatorskih pogodb

Podedovana sredstva je po plačilu obveznosti državi razdelil med 55 društev in humanitarnih organizacij, tako cerkvenih kot »posvetnih«. Največ, 5000 evrov, je podaril ZPM Ljubljana Moste - Polje za projekt Botrstvo, 4000 evrov je namenil Karitas za pomoč poplavljencem v Srbiji in BiH, tretjo največjo vsoto, 3900 evrov, pa je doniral 13 gasilskim društvom z območja Kamnika. Manjše vsote je namenil še štirim gasilskim društvom.

S po 1000 ali 500 evri je pomagal kar 15 društvom za gluhe, naglušne in gluhoslepe. Podobne vsote je namenil tudi območnim združenjem Rdečega križa in Karitas, Slovenskemu društvu Hospic, Belemu obroču (za psihoterapijo žrtev kaznivih dejanj), Društvu Ključ (za oskrbo žrtev trgovine z ljudmi), različnim invalidskim društvom. Po nekaj sto evrov je prispeval v dobrodelnih akcijah za pomoč posameznikom v stiski, na primer za nakup proteze za Darka, za operacijo fantiča z okvaro noge, za letovanje otrok iz ogroženih družin ali pomoč otrokom s cerebralno paralizo... Pozabil pa ni niti na živali. Po 500 evrov je podaril trem društvom za zaščito živali (Animal Angels, Društvu za zaščito živali Bela krajina, Društvu glas živali iz Žalca). Da mu ne bi vseeno kdo očital kakšne malvezacije, je z vsemi 55 prejemniki pomoči sklenil donatorske pogodbe. »Nekatere sem moral kar priganjati, da so mi jo podpisano vrnili,« z nasmehom dodaja pater Knavs, ki je poskrbel tudi za prenos posmrtnih ostankov moža Z. S. Zdaj sta oba pokopana na Sveti Gori.

Glede preostalih 9026 evrov se pater še odloča, komu jih bo namenil. »Najverjetneje bom pomagal otrokom v stiski. Zagotovo pa jih ne bom zadržal zase. Tudi to boste lahko čez čas preverili,« odločno dodaja. Kot pravi, je o svojem ravnanju seznanil tudi svojega predstojnika, ki ni imel nič proti. Ob tem poudarja: »Zame je bila ves čas ključna želja pokojne gospe, da bi z njenim premoženjem ravnal v korist ljudi v stiski. Mislim, da njenega zaupanja nisem izdal.«