Zaposlovanje v Sloveniji se bo po raziskavi družbe Manpower povečevalo tudi v tretjem četrtletju. Glede na raziskavo, v katero so vključili 620 delodajalcev iz desetih panog, jih 14 odstotkov napoveduje rast zaposlovanja, štirje odstotki pa znižanje števila zaposlenih. To pomeni, da znaša neto napoved zaposlovanja – razlika med deležem delodajalcev, ki načrtujejo zvišanje števila zaposlenih, in delodajalcev, ki načrtujejo znižanje – »plus deset odstotkov«.

V primerjavi z raziskavo za prejšnje trimesečje se je napoved sicer poslabšala za tri odstotne točke, glede na lansko tretje četrtletje pa se je za prav toliko okrepila. Med državami EU so sicer od Slovenije bolj optimistične napovedi le še v Bolgariji.

Največji porast zaposlovanja se obeta v gostinstvu

Delodajalci napovedujejo rast zaposlovanja v vseh panogah, največjo pa v gostinstvu in hotelirstvu, kjer znaša neto napoved kar plus 26 odstotkov in je najbolj optimistična v zadnjih letih. Zaposlitvene možnosti naj bi se občutno povečale še v v proizvodnji (plus 13 odstotkov), energetiki (plus 12 odstotkov), gradbeništvu (plus 11 odstotkov) ter v finančnih in poslovnih storitvah, zavarovalništvu ter nepremičninah (plus deset odstotkov). Že drugo četrtletje zapored rast zaposlovanja (plus osem odstotkov) napovedujejo tudi delodajalci v javnem sektorju in socialnih storitvah. Zaposlitvene možnosti naj bi se najbolj povečale v jugozahodni regiji.

Rast zaposlovanja sicer pričakujejo povsod po Evropi, tudi v Grčiji, Španiji in na Irskem. V Nemčiji, ki je za Slovenijo najbolj pomemben trg, so napovedi nekoliko bolj umirjene in znašajo plus pet odstotkov.

Letos kar 20 odstotkov več zaposlitev

Število registriranih brezposelnih na Zavodu RS za zaposlovanje je maja upadlo že četrti mesec zapored in se spustilo pod 120.000 Brezposelnost je sicer na letni ravni še vedno višja za slab odstotek.

V prejšnjem mesecu se je zaposlilo oziroma samozaposlilo 7566 oseb, kar je 17 odstotkov več kot maja lani. Če letošnjih prvih pet mesecev primerjamo z enakim lanskim obdobjem, ugotovimo, da se je letos zaposlilo ali samozaposlilo za kar petino več brezposelnih oseb.

Letos se je na zavod na novo prijavilo 5,6 odstotka manj oseb kot v enakem obdobju lani. Še vedno je največ takih, ki so izgubili zaposlitev za določen čas (več kot polovica), vendar se njihovo število v primerjavi z lani zmanjšuje. Enako velja za trajno presežne delavce in stečajnike.

Žal se še naprej povečuje delež dolgotrajno brezposelnih, ki že presega polovico vseh prijavljenih na zavodu. Čedalje večji je tudi delež brezposelnih, starih do 29 let (teh je četrtina) ter visoko izobraženih (15,7 odstotka).