Celoten projekt novogradnje je bil ob začetku ocenjen na 116,4 milijona evrov. Kot je bilo že omenjeno, glavnino tega zneska – torej kar 88 milijonov evrov – prispeva Evropska unija iz sklada za regionalni razvoj. Zaradi znižanja cen gradbenih storitev in skrbne izvedbe projekta se bodo stroški investicije znižali na skupno vrednost pod 100 milijonov evrov.

V sklopu projekta sta načrtovani izgradnji dveh ločenih stavb, ki pa ju bodo z osrednjo stavbo povezovali stekleni mostovi. Skupni objekt bo imel obliko črke X in bo predstavljal stičišče obeh fakultet. FKKT bo imela na razpolago 16.620,84 m2 površine, FRI pa 9.245,31 m2 površine. V objektu X pa bo 3.987,06 m2 uporabne površine. Skupna velikost novogradnje bo tako kar 29.853,21 m2. Arhitekturno so projekt oblikovali Boštjan Kolenc, univ. dipl. inž. arh., Mladen Marinčič, univ. dipl. inž. arh., in Mojca Švigelj Černigoj, univ. dipl. inž. arh., izvajalci gradbenih del pa so podjetja Splošno gradbeno podjetje Pomgrad Murska Sobota, d. d., Begrad, d. d., in IMP, d. d.

Od novogradnje si Univerza v Ljubljani obeta veliko družbeno relevantnih učinkov. Povečalo se bo število mladih raziskovalcev iz gospodarstva, porastlo bo število patentov in »spin-off« podjetij, večje bo sodelovanje znanosti in gospodarstva, porastlo bo število mednarodnih gostujočih raziskovalcev, več bo doktorjev znanosti, raziskovalcev, visokošolskih učiteljev in tudi študentov.

Foto: Željko Stevanić

S projektom želijo pri Univerzi v Ljubljani izboljšati pogoje za študij in samo kakovost študentov. Prav tako želijo pripraviti boljše pogoje za mednarodno sodelovanje. Diplomanti obeh fakultet so že zdaj dobro zaposljivi tako na domačem kakor na globalnem trgu dela, s povečano kakovostjo pa bodo še bolj konkurenčni. Fakulteti bosta za študente oblikovali več programov, pri katerih bo poudarek na samostojnem delu in disciplinarnosti. Namen projekta je tudi ohranjanje konkurenčnosti gospodarstva.

Novogradnja FKKT in FRI tako pomeni sodobne študijske programe in odlično opremljene raziskovalne in študijske prostore. V okviru FKKT bodo izvajani univerzitetni programi kemije, biokemije, kemijskega inženirstva in tehniške varnosti, v sklopu visokošolskega študija pa še program kemijske tehnologije. FRI pa bo v okviru prve stopnje bolonjskega študija ponujala univerzitetni in visokošolski program računalništva in informatike, univerzitetni interdisciplinarni program računalništva in matematike, upravne informatike ter program multimedija.

Novogradnja bo zgrajena v neposredni bližini Biotehnične fakultete, Tehnološkega parka Ljubljana in Nacionalnega inštituta za biologijo, kar pomeni, da bo na ta način oblikovan visokošolski in raziskovalni naravoslovni ter tehnološki kampus, kakršne poznajo tudi v tujini v okviru odličnih raziskovalnih univerz. Objekt bo umeščen v zeleno okolje. Z izgradnjo objekta se bo ta predel Ljubljane razvijal v nov znanstvenoraziskovalni in mednarodni konferenčni center Ljubljane in cele Slovenije, saj prostor omogoča širitev in gradnjo novih tehniških fakultet. Univerza v Ljubljani pa je tudi pobudnik izgradnje Ljubljanskega tehnološkega stičišča, katerega osnovni namen je postavitev novih visokotehnoloških podjetij.