1988 – JBTZ

»Kar zadeva Milana Kučana, pa naslednje: za proces JBTZ je objektivno kriv. Bil je predsednik CK ZKS, ki je bila takratna oblast.«

Franci Zavrl

»Pred dvajsetimi leti je bila lepa pomlad. Spominjam se je, ker je bila napolnjena z nenavadnimi dogodki – sicer bi jo najbrž pozabila. Zadnjega maja je aktualna oblast aretirala in priprla Janeza Janšo. Takoj smo se začeli zbirati njegovi prijatelji in tuhtali, kaj storiti.«

Spomenka Hribar

1990–1992 – Demosova vlada in osamosvojitev

Afera JBTZ je Janši nadela avreolo borca za neodvisno Slovenijo, ki se je v času osamosvojitvene vojne še okrepila in je bistveno zaznamovala njegovo politično pot. V Demosovi vladi je Janša postal obrambni minister, po osamosvojitveni vojni pa je bil vpet v afero trgovine z orožjem.

»Ključnega pomena za Demos je bil sestanek sveta koalicije konec julija, na katerem je obrambni minister Janez Janša predlagal zamenjavo vlade, za novega mandatarja pa predlagal policijskega ministra Igorja Bavčarja. Nekateri so temu rekli puč.«

Vinko Vasle, novinar

»Politična praksa Janeza Janše temelji na manipuliranju in sprenevedanju. Moje trditve o poteku primopredaje držijo. Naslednik na mestu ministra za obrambo bi moral prejeti vse dokumente, tudi poročilo o orožju. Izgovor, da ga je pripravil za Drnovška in ga nasledniku ni bil dolžan predati, ni vreden bivšega ministra za obrambo, še manj pa nekdanjega predsednika vlade.«

Jelko Kacin

1993 – Prevzem stranke SDS

Janša je bil na tretjem kongresu Socialdemokratske stranke Slovenije izvoljen za njenega novega predsednika. Dotedanji predsednik SDSS Jože Pučnik se je odpovedal kandidaturi. Janša je na državnozborskih volitvah leta 1996 svojo SDS spravil na tretje, štiri leta pozneje pa na drugo mesto.

»Kar pa zadeva Janšo, lahko mi verjamete, da sem bil srečen, da sem lahko štafetno palico predal nekomu, ki ga imam za načelnega, doslednega in sposobnega. Vem, da Janša s tisto svojo ostrino na marsikoga deluje vsaj neprijetno, če že ne odbijajoče. Jaz, ki ga zdaj zares poznam od blizu, pa vem, da je v bistvu silno nežna, celo lirična osebnost.«

Jože Pučnik

»Domovinsko pravico je v tem kontekstu dobilo ali, če sem bolj natančen, dobiva načelo »kdor ni z nami, je proti nam«, še bolj določno, »kdor ni z mano, je proti nam«. Je torej sovražnik in za premagovanje sovražnika so dovoljena vsa sredstva. Ne samo tista, ki jih pozna demokracija, torej argumenti, protiargumenti, ampak vse tisto, kar z demokracijo nima nobene zveze.«

Milan Kučan

1994 – Afera Depala vas

20. marca letos je minilo 20 let od dogodka, ko so štirje pripadniki 1. specialne brigade MORIS v Depali vasi pri Domžalah ustavili avtomobil tajnega policijskega sodelavca Milana Smolnikarja in ga aretirali, ker naj bi imel v avtu ponarejene tajne dokumente. Tedanji predsednik vlade Janez Drnovšek je Janšo razrešil s položaja obrambnega ministra, sledile pa so demonstracije.

»Janša je demagog. V politiki je nesramen in rad podtika. Ne izbira sredstev, je hudoben in brezobziren. Ne išče svetovalcev, ampak vernike. Ne išče sodelavcev, ampak služabnike.«

Dimitrij Rupel

»Pozornost vzbujajoč nečedni dogodek Depala vas je samo eden v mozaiku nerazčiščenih afer, ki nazorno kaže, kako so nekateri politiki ali politične stranke izrabljali svoj vpliv za dosego ali prikrivanje lastnih ciljev in pri tem zlorabljali tudi orodja, ki so jim bila zaupana z izvolitvijo.«

Rudolf Moge, nekdanji poslanec

2004 – Državnozborske volitve

SDS je izrazito ofenzivno začela delovati po polletnem prevzemu oblasti leta 2000. Janša je svojo stranko iz klasične strankarske organiziranosti preoblikoval v dobro utečen obveščevalni in udarni hierarhično organiziran stroj. Dokončno podobo je ta mreža dobila leta 2004, ko se ji je uspelo povzpeti na oblast.

»Pogled na gospodarsko rast posameznih novih članic EU jasno pokaže, da Slovenija v zadnjih štirih letih ni izkoristila potenciala rasti v enaki meri, kot so to naredile druge članice, ki so izvedle bolj pogumne reformne ukrepe.«

Jože P. Damijan

»Za zdaj je videti, da se ta vlada bolj ukvarja sama s sabo. Od nikoder ni tolikokrat najavljenih gospodarskih reform, vlada ne rešuje in niti ne poizkuša reševati zapletenih odnosov s sosedi, veliko pa kadruje, v gospodarstvu, v medijih, povsod. Kaže, da je pomembna predvsem lojalnost vladi oziroma stranki, ne pa kakovost ljudi.«

Janez Drnovšek

2011 – Predčasne državnozborske volitve

Pozitivni Sloveniji je v samo sedmih tednih od ustanovitve uspelo zmagati na volitvah. Čeprav so ankete javnega mnenja še tik pred volitvami kazale drugače, se je Janševa SDS uvrstila šele na drugo mesto. A ker se Janković na državnem političnem parketu ni znašel, je novo vlado sestavil Janša.

»Pri Janši je predvsem problem, da je vključen v postopke, ki potekajo na sodišču, tako da je bistveno, da v njegovih rokah ne bo pravosodnega ministrstva. Kolikor pa vemo, prvak SDS ni v nobenih preiskavah, ki bi jih izvajalo notranje ministrstvo.«

Janez Šušteršič

2013 – Poročilo KPK

Druga Janševa vlada je na oblasti zdržala eno leto, njen mandat pa so zaznamovale vseslovenske ljudske vstaje. Ko je KPK objavila poročilo o nepojasnjenem premoženju prvaka SDS, so Janšo zapustili vsi koalicijski partnerji (z izjemo NSi).

»Za funkcionarje bi morala veljati povsem drugačna merila kot za »navadnega« posameznika, ki krši zakon. Če za slednjega velja nastop posledic s pravnomočnostjo, bi morala za funkcionarje veljati veliko strožja merila.«

Janez Čebulj, nekdanji ustavni sodnik