V SMC so pojasnili, da gre za prva srečanja, brez prisotnosti medijev. Zato točen termin in kraj srečanj nista znana. Prav tako za zdaj ni znano, ali se bodo odzvale vse povabljene stranke. Doslej si sicer nobena od novoizvoljenih strank v DZ ni zaprla vrat za pogovore s Cerarjem, le SDS.

Iz Združene levice pa so danes v sporočilu za medije sporočili, da se z neformalnimi in pred javnostjo skritimi pogajanji ne strinjajo, saj menijo, da bi morali biti pogovori javni. »Zato smo se odločili, da o poteku pogovorov obveščamo javnost,« so jasni.

Pogoji za sodelovanje s parlamentarnimi in neparlamentarnimi strankami so po njihovih navedbah reforma gospodarstva, konec varčevalne politike, opustitev privatizacije, vzpostavitev plačnega razmerja v javnem sektorju 1:5, ukinitev dopolnitvenega zdravstvenega in vključitev v osnovno zavarovanje.

V SD niso pripravljeni na kompromise, ki bodo v škodo ljudi

Predsedujoči SD Dejan Židan je že v petek v izjavi novinarjem poudaril, da se bodo odzvali, če bodo povabljeni na informativne pogovore za koalicijo, vendar pa tokrat niso pripravljeni na kompromise, ki bi bili v škodo ljudi. Židan je poudaril, da ne bežijo od odgovornosti, a se tudi opozicijske drže ne bojijo.

Tudi predsednica NSi Ljudmila Novak je že pojasnila, da se bodo vabilu na koalicijske pogovore odzvali in da so za NSi odprte še vse možnosti. Sicer pa stranka pri pogajanjih ne bo odstopala od bistvenih poudarkov programa. Zagovarjajo znižanje davkov, poenostavitev postopkov in privatizacijo.

DeSUS pripravljena prevzeti odgovornost za upravljanje z državo

Prvak DeSUS Karl Erjavec je po srečanju zunanjih ministrov v Bruslju v izjavi novinarjem danes povedal, da je DeSUS kot tretja najmočnejša stranka v DZ pripravljena prevzeti odgovornost za upravljanje z državo.

"Imamo izkušnje, vemo, kakšen je položaj, vendar bo bodoči mandatar povedal, koga si želi v vlado. Mi se za vsako ceno ne bomo silili k sodelovanju v njej," je dejal Erjavec. Dodal je, da bo to tudi rezultat pogajanj v zvezi s programom DeSUS, ki pa da je "svetinja".

Erjavec je spomnil, da je stranka upokojencem obljubila, da si bo prizadevala za to, da dobijo zaslužen regres in da bi se začele pokojnine usklajevati ob določeni gospodarski rasti. To bi bilo primerno, če bi stalno dosegali več kot dveodstotno gospodarsko rast, po Erjavčevih besedah ocenjujejo v DeSUS.

Predsednica ZaAB Alenka Bratušek je glede morebitnega odziva na pogovore o novi koaliciji že na dan volitev pojasnila, da stranko zanima predvsem program oz. delo, ki bi ga nova koalicija nadaljevala. Na podlagi tega se bodo odločali, je dejala.

SDS brez pogovorov za koalicijo

SDS je tudi edina stranka, ki jo je najverjetnejši novi mandatar že vnaprej izključil iz pogovorov za sodelovanje v koaliciji. Cerar je sicer dejal, da si želi mavrično koalicijo, a po drugi strani čvrsto in programsko aktivno.

V javnosti se že ugiba o možnih kombinacijah strank za novo vlado, ob čemer pa so nekatere stranke že napovedale, da bodo vztrajale pri svojih programskih načelih oziroma ne bodo popuščale.

SMC s 36 poslanskimi sedeži

V DZ se je uvrstilo sedem strank. Kot kaže neuradni končni izid volitev, ki jih je Državna volilna komisija objavila v ponedeljek, je SMC zbrala 34,49 odstotka glasov, SDS 20,71 odstotka, DeSUS 10,18 odstotka, SD 5,98 odstotka, Združena levica 5,97 odstotka, NSi 5,59 odstotka, ZaAB pa so volivci namenili 4,38 odstotka glasov.

SMC bo imela 36 poslanskih sedežev, SDS 21, DeSUS 10, SD in Združena levica po šest, NSi pet in ZaAB štiri poslance.