Pogovori, na katerih je ministrstvo za infrastrukturo in prostor v preteklih mesecih poskušalo prepričati predstavnike Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS), da so nove zakonske rešitve v zvezi z energetskimi izkaznicami dobre, so bili očitno neuspešni. ZPS je minuli teden vse poslance državnega zbora pozval k spremembi januarja sprejetega energetskega zakona, saj še naprej vztraja, da je ta v delu, ki ureja energetske izkaznice, nedorečen in diskriminacijski.

Zakon, škodljiv za potrošnike

Po njihovem prepričanju pa je predvsem škodljiv za potrošnike, saj jim konec leta ne bo prinesel le novega dodatnega finančnega bremena, ki si ga v krizi težko privoščijo, temveč jim hkrati ne daje druge izbire, kot da izkaznico naročijo pri dragih strokovnjakih, pa čeprav gre le za vnos podatkov, ki jih morajo strokovnjakom posredovati sami lastniki stavbe. Poleg tega si potrošniki želijo izbire med merjeno in računsko energetsko izkaznico.

ZPS tako v svoji noveli poslancem predlaga, naj to izbiro potrošnikom omogočijo. Prav tako bi moralo pristojno ministrstvo izdelovalcem izkaznic po njihovem predlogu ponuditi brezplačen dostop do računalniškega programa, ki izračunava energijsko učinkovitost skladno s predpisano metodologijo. Računsko izkaznico za nepremičnine, ki so primerljive s tistimi, ki izkaznico že imajo, pa bi bilo mogoče enostavno prepisati.

Za več izvajalcev energetskih izkaznic

Podatki o izkaznicah se ne bi zbirali v posebnem novem registru, temveč v obstoječem katastru stavb. Medtem ko energetske izkaznice zdaj lahko izdeluje le ozek krog strokovnjakov, ki so opravili posebno štiridnevno izobraževanje in izpit, bi ZPS njihovo število razširil na vse osebe, ki smejo v državi projektirati energijsko učinkovitost, in osebe, ki lahko izkaznice izdelujejo v drugih državah članicah EU. To pomeni tudi dimnikarje in tesarske mojstre, ki izkaznice izdelujejo v Avstriji oziroma Nemčiji. Vsi ti ukrepi bi ceno energetskih izkaznic močno znižali, so prepričani v ZPS.

Vlada je letos cene energetskih izkaznic sicer omejila. Cena energetske izkaznice za eno- in dvostanovanjske hiše z uporabno površino do 220 kvadratnih metrov bo lahko znašala največ 170 evrov, za hiše nad 220 kvadratnih metrov pa največ 0,89 evra za kvadratni meter. Najvišja dovoljena cena za večstanovanjske stavbe je odvisna od števila stanovanj v njej, ne bo pa smela izkaznica stati več kot 0,99 evra za kvadratni meter uporabne površine.

Pri tem je treba opozoriti, da ta uredba velja le do konca leta. Za naslednje leto, ko bodo lastniki, ki bodo prodajali ali na novo oddajali v najem svoje nepremičnine, (lahko) tudi finančno kaznovani, pa te omejitve niso več predvidene. Pred uveljavitvijo uredbe se je govorilo o mnogo višjih cenah energetskih izkaznic – za individualno hišo na primer od 200 do 500 evrov.