Ustavno sodišče bo obravnavalo pobudo za oceno ustavnosti zakona o ukrepih za odpravo posledic žleda. Zakon, ki ga je v ustavno presojo vložila občina Loška dolina, je občinam v enem od členov naložil, da svoj del sredstev iz naslova gospodarjenja z državnimi gozdovi, ki so v koncesiji, do leta 2015 namenijo izključno za vzdrževanje gozdnih cest in varstvo gozdov. Pred uveljavitvijo tega zakona so občine – tako kot veleva zakon o Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS – navedena sredstva lahko namenile za gradnjo infrastrukture lokalnega pomena.

Župan občine Loška dolina Janez Komidar pojasnjuje, da so se za ustavno presojo odločili prav zato, ker je zakon po njihovem mnenju posegel v že pridobljene pravice občin. Medtem pa na vladi odgovarjajo, da so se za pripravo zakona v takšni obliki odločili zaradi javnega interesa. Le s takojšnjo prerazporeditvijo vseh razpoložljivih sredstev v obnovo gozdne infrastrukture in druge ukrepe varstva gozdov bi namreč po mnenju vlade lahko preprečili nastanek še večje škode. Zato naj bi bil tak poseg v pravico do razpolaganja ustavno dopusten.

Komidar: Od države ne pričakujemo denarja

S tem pa se ne strinja tudi Robert Smrdelj, župan občine Pivka in predsednik Združenja občin Slovenije, in sicer iz dveh razlogov. »Kaj se zgodi v primeru občin, ki jih ni prizadel žled? Tudi za njih velja zakon, po katerem morajo sedaj sredstva nameniti izključno za vzdrževanje gozdnih cest in varstvo gozdov, čeprav po tem ni nobene potrebe in bi lahko ta sredstva porabili bolj smotrno,« meni Smrdelj in dodaja: »Prav občine, ki jih je žled najbolj prizadel, so že ogromno sredstev iz proračuna namenile za sanacijo posledic, govorimo o milijonih evrov. Zakon pa sedaj omejuje porabo sredstev, ki bi jih občine lahko namenile za pomembnejše stvari. Ne za gozdne ceste in gozdove, ampak za nujnejše zadeve, kot so lokalne ceste, šole in vrtci.«

Kot je še povedal Smrdelj, se že dogovarjajo z ministrstvom za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano, da se sporni člen popravi. Občine predlagajo, da bi lahko sredstva iz koncesij namenile poleg za sanacijo gozdnih cest in varstvo gozdov še za popravilo občinskih cest. Komidar je prepričan, da je kompromis mogoč, saj od države ne pričakujejo dodatnega denarja. »Želimo le, da nam pustijo tisto, kar nam po zakonu pripada.« aj