Včeraj je bil na okrožnem sodišču v Kranju poravnalni narok, po katerem sta bili obe strani zavezani k molku o vsebini poravnave. Poravnalni narok sicer še ni bil končan, podjetnik in nekdanji olimpijec pa sicer od občine poleg odškodnine terja tudi nujna dela za preprečitev nevarnosti, ki mu še vedno preti in ogroža vse, ki tam živijo. Sodišče je je očitno obema stranema dalo čas, da zbližata stališči glede stroškov oziroma odškodnine.

Terja denar in sanacijo brežine

Po Križajevem zahtevku namreč dela za ureditev pobočja stanejo 190.000 evrov, še 30.000 pa naj bi plačal Tržič na račun dosedanje škode. Po neuradnih podatkih naj bi Križaj sicer dobil od zavarovalnice okoli 100.000 evrov na račun priznane škode. Pet skal, težkih okoli 10 ton, je namreč napravilo pred štirimi leti kar veliko škodo na njegovih nepremičninah, ena se je ustavila na cesti nad naseljem Ravne. Bojan Križaj svojih zahtev ni hotel pojasniti javnosti, župan tržiške občine Borut Sajovic pa je dejal, da občina čuti odgovornost za varnost vseh občanov: »Konec koncev je narava nepredvidljiva. Tudi v tej zadevi pa se srečujemo z več problemi. Smo zemljiškoknjižni lastniki teh zemljišč, ki pa jih moramo po zakonodaji prenesti na državo. Ta pa do zdaj o kaki pomoči pri urejanju razmer ni hotela niti slišati. Zato zdaj skušamo z nasprotno stranjo zbližati stališča. Nesporno pa je, da je treba preprečiti morebiten nov podoben dogodek, ker nihče nikoli ne more predvideti, kaj se bo v naravi zgodilo in kdaj.«

Bohinjski zgled

Bivanje pod skalno gmoto, ki lahko ogrozi življenja ljudi, zagotovo ni prijetno. Vsekakor pa bo ob morebitnem neuspelem poravnalnem naroku sodišče moralo opredeliti odgovornost občine za nastalo stanje ali morebitno opuščeno ravnanje. Primer, ki je v zadnjem času vzbudil pozornost javnosti, je podoben: bohinjska družina je tožila občino Bohinj zaradi plazu, ki jim je odnesel hišo. V sodbi, ki je zavrnila odškodninski zahtevek, je sodišče jasno opredelilo ravnanje občine in drugih ustanov pri preprečevanju naravne nesreče, omilitvi njenih posledic in pomoči družini, ki je takrat ostala brez vsega.