Ko so pretekli teden izredni študentje novinarstva in komunikologije na Fakulteti za družbene vede čakali verjetno enega zadnjih izbirnih predmetov v zadnjem letniku prve stopnje študija, ga niso dočakali. Še več – čeprav jih je kar nekaj čakalo predavatelja, so izvedeli, da je na predmet prijavljenih premalo študentov, da bi ga sploh izvajali. Ker so za letnik plačali 2500 evrov in se študijsko leto bliža koncu, je bilo njihovo ogorčenje še toliko večje. A kot so izvedeli kasneje in kot so na fakulteti pojasnili tudi nam, je šlo za pomoto, ki so jo že odpravili.

Človeška napaka

Kot so nam pojasnili na fakulteti, je do nesporazuma prišlo pri predmetu psihologija potrošnika, enem od treh predmetov, katerih nosilec je dr. Mihael Kline. »Dr. Kline je mislil, da tega predmeta ne izvaja, ker ima premalo študentov,« pojasnjujejo na fakulteti. To je rekel tudi študentom, ko so ga pol ure po predvidenem začetku predavanja poiskali v kabinetu. Študentom se je to zdelo nenavadno, saj jih je bilo precej več kot dva ali trije, ki naj bi bili na ta predmet prijavljeni. V službi za dodiplomski študij so jim dan zatem zagotovili, da bi se predmet moral izvajati. Kot so nam še pojasnili na fakulteti, je šlo za »človeško napako dr. Klineta«, zaradi katere so študentje po mnenju fakultete »prehitro reagirali, ker so mislili, da so jim odvzete pravice«. Sodelavka iz službe za dodiplomski študij je namreč takoj po odhodu študentov poklicala profesorja »in sta seveda ugotovila, da gre za napako, za nesporazum«.

Na fakulteti so nam pojasnili, da ima pri dveh predmetih dr. Kline res premalo študentov (pri enem dva, pri drugem tri), da bi jim predaval, zato svoje obveznosti pri predmetih opravljajo s konzultacijami. Ker je profesor mislil, da ima na urniku enega od omenjenih dveh predmetov, je študentom predmeta, na katerega je prijavljenih 28, dal napačne informacije. To smo želeli preveriti tudi pri dr. Mihaelu Klinetu, a se na naše klice ni odzval.

Zaplet rešili »znotraj hiše«

Sicer so na FDV zatrdili, da so zaplet že rešili. Dan po obisku študentov v službi za dodiplomski študij so ti dobili obvestilo, da bodo prihodnja predavanja tega predmeta potekala po urniku, za izpuščena pa so se dogovorili za nadomestni termin.

Na fakulteti ogorčenja izrednih študentov niso razumeli, saj je šlo po njihovem za nesporazum, ki so ga uspešno rešili »znotraj hiše«. Študentje pa poudarjajo, da si na fakultetah tistim, ki globoko sežejo v svoj žep, da lahko študirajo, podobnih nesporazumov ne bi smeli privoščiti. Za vsak letnik študija morajo odšteti 2500 evrov, če študij plačajo po obrokih, oziroma 2250 evrov, če šolnino poravnajo v enotnem znesku. V letošnjem študijskem letu na FDV izredno študira 250 študentov.