Akcijski načrt s konkretnimi ukrepi, ki v ospredje postavljajo predvsem gospodarstvo in nujne reforme, NSi zdaj že pregleduje skupaj s SLS. K sodelovanju pa želijo povabiti tudi druge programsko sorodne stranke. Ker ugotavljajo, da sta njihov program in program SDS v bistvenih točkah gospodarstva zelo sorodna, so danes pismo poslali tudi Janši, je na novinarski konferenci pojasnila Novakova.

Partnerski dogovor za uresničevanje načrta

Kot pričakuje, bi lahko na podlagi omenjenega akcijskega načrta s SLS in SDS podpisali partnerski dogovor za uresničevanje tega načrta, ki bi lahko postal temelj za koalicijsko pogodbo ob morebitnem sestavljanju vlade. Po njenem mnenju je nesprejemljivo, da se zdaj vse vrti okoli predsednika vlade, kot da lahko ta sam po sebi kot nov obraz reši Slovenijo.

Glede kandidata za mandatarja Novakova zagovarja stališče, da ima stranka, ki dobi največ glasov, priložnost predlagati mandatarja, lahko pa je mandatar tudi kdo drug, ki je povezovalen, ima potrebno avtoriteto in je sprejemljiv za vse partnerje. S SLS so se po njenih besedah o tem že pogovarjali, tako je ena od možnosti, da mandatar postane kdo od obeh predsednikov strank, druga pa, da je mandatar nekdo tretji. O imenu Novakova danes ni želela govoriti.

Intenzivnejše sodelovanje s SD je nemogoče

Na vprašanje, ali je Janša za njih sprejemljiv kandidat za predsednika vlade, Novakova odgovarja, da se bodo pogovarjali s SDS, če bo pri njih volja za to, stranka sama pa se mora odločiti, koga bi predlagala. »V NSi smo prepričani, da je lahko predsednik vlade vsak, ki mu zakon to dopušča in ki dobi podporo ljudi,« je poudarila Novakova. Ob tem je poudarila pomen partnerskih odnosov med strankami vladne koalicije.

Kot napoveduje Novakova, se bo odzvala na povabilo predsedujočega SD Dejana Židana na petkov pogovor, saj so v stranki vedno pripravljeni na dialog in pogovor tudi s tistimi strankami, za katere menijo, da niso programsko sorodne. S stranko SD so po ugotovitvah Novakove programsko zelo različni, zato je neko intenzivnejše sodelovanje nemogoče. Tako je nemogoče tudi, da bi NSi vstopila v morebitno vlado, ki bi jo vodil socialdemokratski blok, pravi predsednica NSi.

So pa po njenih besedah odprti za sodelovanje z drugimi programsko sorodnimi strankami. Glede novonastalih strank Novakova pravi, da njihovih programov zaenkrat ne poznajo. Po njenem mnenju so novi obrazi in nove stranke dobrodošli, »vendar samo novi obraz ni dovolj za reševanje krize v Sloveniji,« poudarja Novakova.