Lukšič je po zaslišanju za STA pojasnil, da je kriminalistom predstavil predvsem kontekst, v katerem je prišlo do omenjene ovadbe.

»Diskreditacija uspela«

Navaja namreč, da je imela SD leta 2013 veliko podporo v javnosti in prednost pred ostalimi strankami. Da bi v volilnem letu 2014 diskreditirali stranko in njega kot takratnega predsednika SD, pa »si je bilo treba nekaj izmisliti« in »metoda je prijela«, ugotavlja Lukšič.

Ob tem je bil kritičen do stranke SDS, ki je nato zahtevala vrsto izrednih sej odborov in še interpelacijo zoper nekdanjega ministra za izobraževanje Jerneja Pikala (SD). Po njegovem mnenju je torej jasno, katera politična linija je vložila ovadbo.

Hendikep za politično obnašanje

»SDS je pač to izkoristila. Ker je ta metoda zelo dobro prijela in je prinesla rezultate, jo bodo gotovo uporabljali tudi naprej. To je tisto, kar bo gotovo hendikep za politično obnašanje na slovenskem prostoru,« je dodal.

Na vprašanje, ali pričakuje, da bo policija zavrgla ovadbo, pa je Lukšič odgovoril, da je v »tej zmedeni situaciji« težko kaj pričakovati. Ko se začne uporabljati tovrstne mehanizme za politične bitke, se namreč po njegovi oceni »zelo rado zgodi, da si del nekih kalkulacij, ki nimajo zveze niti s pravom niti s krivdo«.

Uravnoteženje zadev

»Kot sem bil ovaden zato, da se pokaže, da tudi predsednik SD hodi na policijo, se lahko tudi zgodi - ker je predsednik SDS zaprt - da bodo zaprli še enega z druge strani, zato da se uravnoteži zadeve,« je še povedal.

Ovadba sicer govori o razpisu za projekt Državljanske vzgoje, na katerem je bila uspešna Fakulteta za družbene vede, pri čemer naj bi se posamezniki finančno okoristili. Vpleteni očitke vseskozi zanikajo, policijska uprava Ljubljana pa je od ministrstva za izobraževanje maja letos zahtevala dokumentacijo v zvezi s projektom. Minister za šolstvo je bil v času razpisa Lukšič, sodelujoči pri projektu pri fakulteti pa Pikalo, sicer Lukšičev strankarski kolega in njegov naslednik na ministrskem mestu.

Pikalo prepričan, da je v njegovem primeru razlog Telekom Slovenija

Kriminalisti so danes zaslišali tudi Pikala. Za Kanal A je izrazil prepričanje, da je v njegovem primeru razlog Telekom Slovenija. »Ker sem imel drugačne ideje glede privatizacije Telekoma Slovenije kot pa vsi ostali,« je dejal in dodal, da je pač nasprotoval prodaji infrastrukture, zagovarjal pa prodajo storitev. Po njegovih besedah so vložili anonimno prijavo zato, da so mu »zbili politični rejting in politično kredibilnost«.

Lukšiča je NPU zaslišal že pred slabim mesecem dni, a so bila vprašanja kriminalistov povezana z razpisom za sofinanciranje investicij v športno-rekreacijsko infrastrukturo, ki ga je ministrstvo objavilo julija 2010, mesec dni pred odprtjem Stožic. Tudi v tem primeru je osumljen zlorabe položaja, zaslišanje pa je bilo po njegovih besedah namenjeno razjasnitvi vseh okoliščin priprave razpisa in dilemam v zvezi s tem.