Časnik piše, da je slovensko javnost pred nekaj mesecev presenetila novica, da je Balažic na otvoritev slovenskega konzulata v Melbournu povabil slovenskega izseljenca v Avstraliji, trgovca z orožjem in obsojenega pedofila Nicholasa Omana. Z odpoklicem Balažica na predlog slovenskega zunanjega ministra Karla Erjavca, ki opravlja tekoče posle, je soglašal tudi predsednik države Borut Pahor. Zgodba pa se je po navedbah časnika nepričakovano in celo neverjetno zapletla, ko se je Balažic vrnil v Slovenijo.

Novi list tudi o zemljišču z nafto

Časnik navaja tudi ugibanja, da je protislovni Oman v 90. letih prejšnjega stoletja posloval s takratnim srbskim voditeljem v BiH Radovanom Karadžićem, ki je namesto izplačila dolga v višini 60 milijonov dolarjev Omanu prepustil zemljišče nedaleč Bosanskega Broda, ki naj bi skrivalo velike zaloge nafte.

Ogorčeni Balažic je povedal, da sta se z Omanom srečala na zahtevo slovenskega državnega vrha. Na »skrivnostnih pogajanjih« z Omanom naj bi se pogovarjala o tem, da bo Oman podaril Sloveniji zemljišče v Republiki Srbski v BiH, pod katerim je domnevno naftno najdišče. V zameno naj bi dobil slovenski potni list.

Afera »potni list za nafto«

Bivši slovenski veleposlanik v Avstraliji je medtem hudo obtožil tudi predsednika Pahorja, češ, da je bil prisiljen soglašati z njegovim odpoklicem zaradi izsiljevanja SDS, ki naj bi izvedela za nekatere Pahorjeve zunanjepolitične napake in je grozila, da jih bo objavila.

Slovenske oblasti so afero sklenile z ekspresnim odpoklicem Balažica, ki je postal edina žrtev afere »potni list za nafto«, čeprav nihče ni pojasnil, kako je možno, da je slovenska oblast nasedla na neverjetno zgodbo in kako je nekomu sploh padla na pamet takšna nemoralna in diskreditirajoča trgovina: potni list za nafto, sklene časnik.