Nova služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) je v priprave na črpanje evropskih sredstev vnesla nov element – motivacijski trening. Današnji ljubljanski posvet s slovenskimi podjetniki o strategiji pametne specializacije, ki se je začel že včeraj, je podoben tistim, ki jih je pred letom dni namesto ministrstva za gospodarstvo organizirala Gospodarska zbornica Slovenije (GZS). Pogovori se vijejo okoli spodbujanja inovativnosti ter sodelovanja med gospodarstvom in raziskovalno sfero, ključne besede so kreativnost, potencial, energija, ideje, priložnosti.

Korak naprej

A po težkem jesensko-zimskem obdobju, v katerem so iz Bruslja v Ljubljano prihajale ostre kritike osnutkov strategije, SVRK pred podjetniki nastopa optimistično. Kot kažejo naši pogovori s poznavalci, pripravljajo dokument, ki bi za bruseljske uradnike, ki bodo odločali o razdeljevanju milijarde in dvesto milijonov evrov iz strukturnih skladov, lahko bil sprejemljiv. Vodja SVRK Andreja Kert je napovedala, da bo proces končan junija. »Ni res, da začenjamo znova,« je na naše vprašanje, kaj je ostalo od lanskih posvetov, odgovoril Peter Wostner iz SVRK. Nadaljujejo na osnovah, ki sta jih lani zastavila GZS in gospodarsko ministrstvo, res pa je, da so zdaj cilji, ki jih želi doseči država, konkretnejši, pot do ciljev pa je natančneje začrtana, pravi Wostner. »Dodani pa so tudi novi vidiki, denimo razvoj storitev in inovativnost na podeželju,« pravi.

Profesor Peter Stanovnik z Inštituta za ekonomska raziskovanja, ki je dober poznavalec dogajanja med Ljubljano in Brusljem, je za Dnevnik potrdil, da je bil narejen bistven korak naprej. »Koncept je izboljšan, vključeni so novi dejavniki, tudi socialno podjetništvo,« je naštel premike. Pomembno se mu zdi, da je bil na včerajšnjem posvetu ves čas navzoč minister za gospodarstvo Metod Dragonja. »Doslej ministri na takšne zadeve niso prihajali,« pravi Stanovnik. »Kakovostni preskok je bistven. Dejstvo je, da koncept, ki je bil (evropski komisiji, op.p.) predstavljen lani avgusta, ni bil primeren. Pripombe, ki jih je dala komisija, pa so zdaj večinoma upoštevane. Vodenje priprav je drugačno. Res pa je, da je treba pripravo dokumenta še konkretno izpeljati in roki so kratki.« Strategija pametne specializacije je podlaga za sprejemanje drugih temeljnih dokumentov, zato je lovljenje poletnih rokov neizbežno.

Zamuja vsa Evropa

Medtem pa so bili že zamujeni roki, ki jih je država postavljala sama sebi. Pozimi je še veljalo, da je treba ujeti čas pred evropskimi volitvami, saj bodo menjave na vrhu začasno ohromile tudi bruseljski birokratski aparat. »Glede na to, da tudi druge države zamujajo, lahko pričakujemo, da bo evropska komisija zahteve nekoliko prilagodila,« ocenjuje Stanovnik. Prvi (skrajni) rok za sprejemanje dela dokumentov je za zdaj avgust, naslednji rok, ki ga bo treba ujeti, bo januar 2015. Poročali smo že, da je po podatkih evropske komisije predvidene roke doslej ujelo petnajst od osemindvajsetih članic, a še med temi niso vse države oddale vseh dokumentov. Ob tem je komisija v zadregi, saj sta od financiranja držav odvisna razvoj in globalna konkurenčnost EU. Od evropskih sredstev pa je močno odvisna tudi Slovenija, vendar bodo prvi novi razpisi očitno možni šele leta 2015.