Ne kot strošek dela ali človeški vir - ampak delavec s pravicami

Lukić je izpostavil, da delavcev nihče ne bi smel jemati kot strošek dela, kot konkurenčno prednost ali kot človeški vir, pač pa preprosto kot delavcev - delavce s pravicami, ki so zapisane v zakonodaji.

Vprašal se je, ali bomo čakali, da trg dela postane trg storitev, ki se bodo požrle, ko bodo tekmovale med seboj, na koncu že s tem, da bodo delale brezplačno. Opozoril je, da danes trg dela postaja tekoči trak, kjer se pregorele delavce takoj nadomesti z novim bodočim pregorelim delavcem. Zato se sprašuje, ali bodo delavci čakali, da strah pred uveljavljanjem delavskih pravic prekrije ves trg dela.

Preženite strah in se organizirajte

Skupnih problemov na trgu dela po njegovih besedah ni mogoče reševati vsak zase, zato se je treba organizirati. Po njegovih besedah je treba potegniti jasno črto in se vprašati po mejah tolerance. Ta ne bi smela biti pri dveh ali treh mesecih brez plače, pri neplačevanju socialnih prispevkov ali pri vztrajanju v statusu samozaposlenega, četudi nekomu pripada pogodba o zaposlitvi. Tolerančna meja zapisana v delovni zakonodaji, je poudaril.

Zato je Lukić delavce pozval, da preženejo strah in se organizirajo. Delodajalce bi moralo biti strah delavske moči in ne obratno, je dodal. Sicer pa prvi maj po njegovih besedah ni samo pravica, pač pa tudi odgovornost do nadaljevanja delavskega boja, do vseh tistih, ki so dali tudi življenje zanj.