Objave znižanih cen zdravil v Nemčiji bi lahko vplivale tudi na cene originalnih zdravil v Sloveniji. Z upoštevanjem novih nemških cen bi lahko po grobih ocenah v Sloveniji letno prihranili od pol milijona do 0,7 milijona evrov letno, pričakujejo v Javni agenciji RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). A farmacevtska industrija je po naših informacijah že »na nogah«. Tako naj bi kot skrajni ukrep omenjala umikanje zdravil s slovenskega trga.

Tokratnemu nižanju cen v Sloveniji naj bi se industrija še posebej upirala zato, ker slovenske cene kot referenčne jemljejo v državah nekdanje Jugoslavije in Vzhodne Evrope. Prihranek slovenskega zdravstva, ki se obeta, za farmacevtske družbe pomeni izgube prihodkov na velikih trgih.

Za okoli 16 odstotkov nižje cene?

Nižje cene v Nemčiji bi lahko v Sloveniji vplivale na 31 zdravil, ugotavljajo na JAZMP. Prihranki bi bili lahko občutni, saj bi se najvišje dovoljene cene v povprečju znižale za 16 odstotkov. »Gre za originalna zdravila, praviloma so še zaščitena in brez generikov,« pojasnjujejo.

Najvišja dovoljena cena zdravil je v Sloveniji odvisna od cen v Avstriji, Franciji in Nemčiji. V primeru Nemčije se JAZMP naslanja na cene, objavljene v publikaciji Lauer Taxe. »V tej publikacij se za določena zdravila pojavlja nov nižji znesek, ki je izid pogajanj nemških pristojnih organov za vrednotenje zdravstvenih tehnologij in zdravstvenih zavarovalnic s proizvajalci zdravil,« pojasnjujejo na JAZMP. Kot pravijo, pa še ne morejo odgovoriti, ali in kdaj bodo pri nemških referenčnih cenah štele cene s popustom. Trenutno so sredi rednega postopka določanja (slovenskih) cen zdravil, odločb o tem pa še niso izdali.

V Nemčiji so se v nasprotju z dosedanjo prakso, ko cene s popusti niso bile znane, letos sicer odločili za objavljanje dejanskih cen zdravil. Premik k večji transparentnosti so pospremile napovedi, da bo to vplivalo na cene v številnih evropskih državah, ki kot referenčno državo upoštevajo Nemčijo. Pričakovano je bilo tudi, da bodo farmacevtske družbe skušale čim bolj zamejiti vpliv teh sprememb v drugih državah, kot je Slovenija.

V Mednarodnem forumu znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb, ki v Sloveniji združuje proizvajalce originalnih zdravil, vpliva nemških na slovenske cene zdravil za zdaj še niso komentirali. V JAZMP medtem priznavajo, da vsak ukrep nižanja cen z državno regulacijo spremlja tveganje umika posameznih zdravil s trga. Vseeno pa so takšni umiki redki. Ta možnost »ne more in ne sme vplivati na odločitve pri določanju cen«, so poudarili.

Cenejša »stara« zdravila – več denarja za nova

»Zniževanje cen zdravil zagotovo ni v interesu proizvajalcev zdravil. Plačnikom zdravil pa ni v interesu, da bi za zdravilo odšteli več, kot bi lahko, še posebej, če to zdravilo ni edino za zdravljenje določene indikacije,« ugotavlja tudi predsednica sveta JAZMP, Doroteja NovakGosarič z ministrstva za zdravje.

Z zniževanjem cen inovativnih zdravil, ki so že več let na trgu, se »razbremenijo« javna sredstva, je spomnila Novak-Gosaričeva. »To pa omogoča financiranje novih inovativnih zdravil, kar je zagotovo v interesu pacientov.«