Marčevska razpis in javni poziv Agencije za raziskovalno dejavnost (ARRS), skupno vredna šestinštirideset milijonov evrov, sta med znanstveniki, ki se že sicer pritožujejo nad delom agencije, povzročila novo ogorčenje. Razpisni obrazec, objavljen na spletu, se je namreč 24. aprila spremenil, o tem pa so bili znanstveniki, ki so prijavljali svoje programe, uradno obveščeni šele konec minulega tedna. Neuradno, v posebnem obvestilu na svoji spletni strani, je ARRS na spremembe opozoril v sredo, torej dva tedna po dejanski spremembi. V petek je obenem potekel prvotni rok za prijave, ki pa ga je agencija zdaj podaljšala do 21. maja.

Direktor se je opravičil

Ogorčenje je med znanstveniki povzročil poseg v spletni obrazec za prijavo znanstvenih programov, v katerem je agencija aprila »po tihem« podaljšala dovoljeno dolžino predstavitve programov. To pomeni, da so znanstveniki, ki so prijave oddali pravočasno – do petka – oddali krajše besedilo od tistih, ki bodo besedilo pripravili do novega roka, 21. maja. V petek se nihče od znanstvenikov z različnih področij, od naravoslovja do družboslovja, s katerimi smo govorili, ni želel izpostavljati z imenom. Nekateri so dejali, da jih podaljšanje roka in podaljšanje dovoljene dolžine besedila ne moti, saj da so podobnih (neljubih) posegov v razpisna pravila od agencije že vajeni. Drugi pa so nas opozarjali, da lahko dolžina prijave vpliva na oceno in s tem na uspešnost prijave. Opisovali so tudi zmedo, ki je nastala v dneh okoli 24. aprila, saj so nekateri člani programskih ekip upoštevali stara, drugi pa nova navodila – odvisno od tega, kdaj je kdo začel pripravljati svoj del prijave. Hkrati sploh niso vedeli, da se je zgodila sprememba, zato sprva nihče ni razumel, zakaj se med seboj ne morejo zediniti o tem, ali je spletni obrazec dovolj dolg oziroma ustrezno kratek. Ker gre za sredstva, s katerimi znanstvene skupine svoje delovanje financirajo več let, je ogorčenje precejšnje, saj se nekateri bojijo, da bodo ostali brez denarja.

Direktor ARRS Franci Demšar se je v pogovoru za Dnevnik raziskovalcem opravičil in pojasnil, da se je zgodila tehnična napaka. »Dolžina spletnega obrazca ni bila usklajena z navodili, kar pa smo popravili in to (v petek, op.p.) tudi objavili v uradnem listu,« pravi Demšar. Dejal je še, da bo imel v podaljšanem roku vsakdo, ki je prijavo že oddal, možnost to preklicati in oddati daljše besedilo. Podaljšanje prijavnega roka so na agenciji obenem utemeljili z ugotovitvijo, da je bil rok za tako zahtevno prijavo že sicer prekratek, na kar so jih opozarjali tudi prijavitelji.

Negotovi roki za pritožbe

Predsednika znanstvenega sveta agencije Vita Turka takšna pojasnila niso zadovoljila. »Ni res, da je šlo zgolj za tehnično usklajevanje, temveč je bil to velik poseg v vsebino razpisa, in to na neuraden način, tako da so nekateri spremembe opazili, drugi pa ne. To je nezaslišano,« je ogorčen Turk. Opozoril nas je, da bi se lahko kdo od neuspešnih prijaviteljev po objavi rezultatov pritožil in bi to postavilo pod vprašaj izplačevanje vseh šestinštiridesetih milijonov. »Da bi se izognili revoltu raziskovalcev in že nakazanim pritožbam, predlagam, da se razpis takoj razveljavi in se objavi nov razpis z novim rokom za oddajanje prijav. O tem sem se posvetoval tudi s pravniki.« Demšar je s tem predlogom že seznanil agencijo, ki pa nanj še ni odgovorila. Direktor agencije Demšar je za Dnevnik dejal le, da »ne verjame, da bi zaradi tako majhnega posega lahko kdo s pritožbo uspel«.

Pravniki, ki smo jih v petek spraševali o možnih posledicah, niso podali dokončnega mnenja o tem, ali bi bilo mogoče s pritožbo po objavi rezultatov uspeti. Slišali pa smo mnenje, da bi se moral tisti, ki spremembi razpisnih pogojev oporeka, pritožiti, dokler je razpis še odprt. Z objavo v uradnem listu so z novimi pogoji seznanjeni vsi, lahko pa bi se štelo, da se z njimi strinjajo, če jih upoštevajo in se (obenem) do 21. maja ne pritožijo.