Približno 400 evrov na mesec v škodo družine našega bralca (njegove podatke hranimo v uredništvu) je znašala razlika med izračunanimi socialnimi pravicami na centru za socialno delo in tistimi, za katere je ocenjeval, da mu pripadajo. Ena od hčerk je ostala brez državne štipendije, ki bi jo po njegovih izračunih morala prejeti, za drugo je bilo plačilo vrtca določeno precej višje, kot je družina pričakovala. Poleg tega pa je bila družina glede na odločbo centra za socialno delo upravičena le do minimalnih otroških dodatkov, čeprav so pričakovali precej višje.

Prvič je čakal dobro leto

Da je težava v starih podatkih z Dursa, ki so jih na centru za socialno delo pri izračunih pravic upoštevali na začetku lanskega leta, potem pa ponovno letos, je naš bralec razbral iz odločbe. Obakrat mu je namreč za okoli 400 evrov socialnih transferjev »odnesel« dobiček od prodaje nepremičnine (17.000 evrov), ki pa jo je, poudarja, prodal samo enkrat – predlani. Ker je slednje želel dokazati tudi odločevalcem o pravicah, se je v zakonskem roku na odločbo centra pritožil, kot omogoča zakonodaja, na ministrstvo za socialne zadeve.

Bolj kot to, ali je pravica na njegovi strani ali ne, je našega bralca skrbelo, koliko časa bo sicer petčlanska družina živela z okoli 400 evri na mesec manj, kot bi morala. Ko se je na odločbo centra za socialno delo po novi socialni zakonodaji pritožil lani, je namreč odgovor ministrstva čakal kar več kot eno leto. To pa bi za družino pomenilo hud udarec. »Odzivni čas pristojnih za reševanje pritožb je neverjetno dolg in marsikatera družina v tem času lahko ostane tako rekoč na cesti,« je razmišljal. A odločitev ministrstva, ki je pritožnikom pritrdila, je družina prejela že po mesecu in pol od oddane pritožbe, kar ga je presenetilo.

Kup nerešenih pritožb se vztrajno manjša

Da bodo vse sile usmerili v odpravo zaostankov pri reševanju pritožb, so se na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti odločili aprila. Takrat je bilo med več kot 20.000 pritožbami nerešenih 11.698. Do tega tedna so prejeli še okoli 1500 novih pritožb, a nerešenih je manj kot 7000. Aprila so jih denimo v enem tednu rešili 114, prejšnji teden pa kar 245. Skupaj so tako doslej odgovorili skoraj 15.000 pritožnikom (za vsakega porabijo vsaj dve uri). Prednost pri reševanju imajo po besedah državne sekretarke Martine Vuk socialno ogroženi vlagatelji. Največ pritožb se nanaša na otroške dodatke in znižano plačilo vrtca, ki sta tudi najpogostejši socialni pravici.

Pritožbe so se na ministrstvo »vsule« z novo socialno zakonodajo leta 2012. Pred tem je ministrstvo reševalo pritožbe le o petih pravicah iz javnih sredstev, takrat se jim je pridružilo še osem pravic, letos pa še dve. Dovolj dodatnih uslužbencev, da bi lahko sproti odločali o pritožbah, pa zaradi varčevalnih ukrepov niso mogli zaposliti.